سرپرست گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران گفت: به زودی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران راه‌اندازی و سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های اندک نیز می‌توانند به شیوه‌ای امن و شفاف اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار طلا کنند؛ پیش‌بینی می‌شود گواهی سپرده شمش طلا به یکی از ابزارهای جذاب و طلایی بازار سرمایه مبدل شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، متنوع‌سازی ابزارهای سرمایه‌گذاری از جمله اقدام‌هایی است که بورس کالا در سال‌های اخیر پیگیری آن بوده و در تازه‌ترین اقدام هم به سراغ تعریف گواهی سپرده شمش طلا رفته است.
ابزارهایی که به باور کارشناسان پیش بینی می‌شود به واسطه شاخص‌هایی نظیر شفافیت، اعتمادسازی، نبود حباب قیمت در مقایسه با معاملات سکه، قابلیت نقدشوندگی بالا، قابلیت تغییر سرمایه خرید به میزان سرمایه خریدار، ریسک پایین و امنیت بالا، نقدینگی سرگردان را جذب کند.
ابوذر شکری، سرپرست گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران با بیان اینکه با عرضه در بستر بورس کالا، معاملات رقابتی و شفاف می‌شود، گفت: این شرکت از عرضه‌های صورت گرفته و تقاضای شکل گرفته برای شمش طلا در بازار فیزیکی بورس رضایت داشته و تاکنون حدود ۷۰ درصد از عرضه های انجام شده با تقاضا و معامله همراه بوده است.
وی افزود: معاملات در بورس از جمله به روزترین و پیشرفته ترین سیستم‌های معاملاتی مکانیزه در دنیاست و با توجه به تاییدیه اصالت کالاهای عرضه شده در بورس و وجود اتاق معاملات پایاپای بورس، خریدار و فروشنده هر دو با اطمینان کافی اقدام به معامله در این بستر شفاف می‌کنند.
شکری درباره برنامه‌های زرشوران برای سال جاری نیز عنوان کرد: مطابق برنامه ریزی‌ها در سال جاری و به زودی قرار است از روش‌های متنوع و جدید همانند روش‌های اعتباری، گواهی سپرده شمش طلا و قرارداد آتی استفاده کنیم.
به گفته سرپرست گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، این شیوه‌ها باعث تسهیل در فروش و خرید متقاضیان شده و علاوه بر سهولت تامین نقدینگی برای شرکت، گزینه‌ای جذاب را در مقابل سرمایه‌گذاران قرار می دهد.
وی در خصوص معاملات گواهی سپرده شمش طلا گفت: قرار است هر گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا معادل ۱۰۰ سوت باشد و به این ترتیب، سرمایه‌گذاران خُرد می‌توانند سرمایه‌های خود را به واحدهای کوچک شمش تبدیل کنند. از آنجا که این سرمایه‌ها در بستر بورس کالای ایران و در فضای مطمئن و شفاف صورت می‌گیرد، پیش بینی می‌شود مردم از این شیوه استقبال خوبی به عمل آورند.
وی در ادامه گفت: با توجه به شاخص‌هایی همانند شفافیت، اعتمادسازی، نبود حباب قیمت در مقایسه با معاملات سکه، قابلیت نقد شوندگی بالا، قابلیت خرید به میزان سرمایه خریدار، ریسک پایین و امنیت بالا، امیدواریم با راه اندازی این ابزارها، نقدینگی سرگردان را به سمت معاملاتی شفاف جذب کنیم.
شکری در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد: طلای زرشوران به منظور رونق دهی بیشتر به بازار و کمک به رفع هر چه بیشتر موانع از سر راه تولید، اقدام به فروش اعتباری شمش‌های خود در بستر بورس کالا کرد؛ بدین صورت که خریدار می تواند بخشی از مبلغ خرید خود را پس از ارائه تضامین معتبر بانکی با فاصله ای کوتاه پرداخت کند.
سرپرست گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در پایان اظهار کرد: گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران با توجه به ضرورت کمک به توسعه و آبادانی هرچه بیشتر منطقه و ایجاد اشتغال پایدار در نظر دارد با کمک به تکمیل زنجیره تولید و عرضه طلا زمینه را برای تحقق این مهم فراهم آورد. در این راستا، مطابق مصوبه هیات مدیره، این مجموعه در جهت کمک به صنایع پایین دست، اقدام به فروش اعتباری بخشی از بهای شمش های تولیدی خود پس از اخذ تضامین معتبر بانکی می‌کند.
گفتنی است؛ سال گذشته در مجموع نزدیک به ۲.۵ تن شمش طلا در بازار فیزیکی و تالار محصول‌های صنعتی و معدنی بورس کالا عرضه و ۴۵۴ کیلوگرم آن به ارزش ۶۵۳ میلیارد تومان معامله شد. از این میزان، معامله ۴۲۱ کیلوگرم سهم زرشوران به ارزش ۶۰۵ میلیارد تومان بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari