ذخیره کالا‌های اساسی بیش از حد متعارف است
بورس نیوز: علی‌اکبر کریمی، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تعادل بازار ارز کشور بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و به شکل دستوری نیست، اظهار کرد: تلاطمات ناشی از نرخ ارز به طور مستقیم بر تولید و تجارت خارجی اثرات منفی می‌گذارد.
وی با بیان اینکه ناپایداری نرخ ارز ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به اقتصاد وارد کند، گفت: بانک مرکزی موظف است با این نوسانات مقابله کند.
کریمی با اشاره به اینکه در سال گذشته به علت تمهیدات دولت سیزدهم، وضعیت عرضه ارز در بازار بسیار مثبت بود، بیان کرد: در دولت سیزدهم صادرات نفت بسیار افزایش پیدا کرده است و به همان میزان نیز با وجود تحریم‌ها، کسب درآمد‌های حاصل از فروش نفت نیز نسبت به گذشته تسهیل شده است.
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه آمار‌های بین‌المللی هم ثابت کرده وضعیت مطلوب ارزی را داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه ایران بدهی خارجی هم به سایر کشور‌ها ندارد و همین قضیه به ثبات منابع ارزی ما کمک کرده است و در حال حاضر هیچگونه نگرانی برای تامین منابع ارزی خود نداریم.
وی با بیان اینکه ارز موردنیاز واردات کشور حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال است، اظهار کرد: در حاضر صادرات غیرنفتی ما نیز نزدیک به همین رقم ۴۰ میلیارد دلار است و بنابراین به‌زودی صرفا از محل صادرات غیرنفتی خود می‌توانیم نیاز‌های وارداتی خود را تامین کنیم.
کریمی با بیان اینکه تقاضای ارز مسافری و دانشجویی که در بازار آزاد تامین می‌شوند نیز در حال تامین شدن است، عنوان کرد: تلاطمات اخیر ارز بیشتر مربوط به عوامل روانی است و جولان دلالان در بازار ارز است.
وی با اشاره به اینکه برخورد‌های اخیر دستگاه‌های امنیتی در روز‌های گذشته بسیار مؤثر بوده، عنوان کرد: الان هیچ دغدغه‌ای برای تأمین ارز موردنیاز در زمینه‌های مختلف ارزی وجود ندارد.
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ذخیره کالا‌های اساسی در کشور بیش از حد متعارف است، گفت: در حال حاضر هیچ نیاز ارزی که بدان پاسخ داده نشده باشد، وجود ندارد؛ هر کالای اساسی که نیاز کشور است در حال حاضر به صورت کافی وارد کشور شده است.

source

توسط ecokhabari