رجبی مشهدی گفت: نسبت به سال گذشته که ۹ درصد مبادله بورسی وجود داشت اکنون ۳ درصد سهم بیشتری از برق کل کشور از طریق بورس مبادله می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، به نقل از مهر، مصطفی رجبی مشهدی در رابطه با سهم بورس در تجارت برق می‌گوید: اکنون ۱۲ درصد از برق کشور از طریق بورس و قراردادهای دوجانبه ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: تقریباً نسبت به سال گذشته که این عدد ۹ درصد بوده ۳ درصد سهم بیشتری از کل برق کشور را توانسته‌ایم از طریق بورس مبادله کنیم.
رجبی مشهدی افزود: برخی از نیروگاه‌ها که فروشنده برق هستند، بورسی بوده و مردم می‌توانند از طریق بورس سهامدار شرکت‌های تولید کننده برق باشند و در این عرصه مشارکت داشته باشند.
سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: دولت به دنبال این است که نقش خود را در خرید و فروش برق به حداقل برساند تا از این طریق مصرف‌کننده و تولیدکننده برق بتوانند با یکدیگر مستقیماً مبادله کنند.
وی در پاسخ به اینکه آیا چنین شرایطی منجر به خصولتی شدن صنعت برق نمی‌شود، گفت: طبق قانون اکنون ۶۰ درصد از نیروگاه‌های کشور خصوصی هستند و بخشی از این برق، برق‌هایی هستند که با تعرفه‌های مشخص و تحت پوشش هستند، نیروگاه‌های دولتی می‌توانند برق آن بخش را تأمین کرده و بقیه را آزادانه با یکدیگر قرارداد مبادله برق داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه چنین اقدامی از طریق ساز و کار بورس صورت می‌گیرد اضافه کرد: با توجه به اینکه مبادله برق از طریق بورس اتفاق می‌افتد قطعاً از شفافیت لازم برخوردار بوده و لایه پنهانی برای فسادزا بودن وجود ندارد.
سخنگوی صنعت برق در خاتمه تاکید کرد: در چنین شرایطی صنعت برق از دست دولت خارج شده و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با یکدیگر در ارتباط خواهند بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari