محمدصادق شبانی گفت: مضمون بند چ احکام دائمی، تجربه‌ای موفق در کشورها دیگر بوده و برخی از مدیران متخلف که به آن‌ها اصطلاحا متخلفان یقه‌سفید گفته می‌شود با وجود جریمه باز هم تمایل به تخلف داشتند.
محمدصادق شبانی، رئیس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون موضوع بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مبنی بر انتشار اسامی مدیران متخلف، اظهار کرد: مضمون حکم بند چ، تجربه‌ای موفق در کشورهای دیگر بوده و نسبت به برخی از مدیران متخلف که به آن‌ها اصطلاحا متخلفان یقه‌سفید گفته می‌شود تاثیر بیشتری در مقایسه با سایر مجازات‌ها از جمله جریمه نقدی داشته است.
شبانی تشریح کرد: بعضا گفته می‌شود با این اقدام ممکن است سیاه‌نمایی نسبت به مدیران ناشران و نهادهای مالی به وجود آید و این تصور را به وجود آورد که مدیران متخلف، فراوانی زیادی دارند اما انتشار دقیق و شفاف اسامی مدیران متخلف نه تنها می تواند خلاف این فرضیه را ثابت نماید بلکه ویژگی بازدارنده و پیشگیرانه آن منجر به تحقق کمتر تخلف از سوی مدیران خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه این دستورالعمل رویکرد بازدارندگی دارد، بیان کرد: اثر این دستورالعمل نسبت به آینده است و آرائی که پس از ابلاغ این مصوبه صادر و قطعی می‌شوند، مشمول این مصوبه می‌شوند. البته در اجرای این موضوع بحث تکرار تخلف نیز حائز اهمیت تشخیص داده شده و انتشار برخی از تخلفات با درجه و سطح اهمیت کمتر منوط به تکرار در بازه زمانی مشخص شده است.
شبانی تشریح کرد: متن و جزئیات این دستورالعمل در تارنمای مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه به نشانی cmr.seo.ir در دسترس عموم است و مطابق آن، مهلت ۳ ماه برای راه‌اندازی تارنمای انتشار سوابق کیفری و انضباطی مدیران، در نظر گرفته شده است.
وی تاکید کرد: هیچ تبعیضی در انتشار تخلف مدیران وجود ندارد و تاثیرگذاری این موضوع نیاز به همراهی افکار عمومی و مطالبه‌گری آن‌ها دارد. اگر اصحاب رسانه در این زمینه کمک کنند، ضریب اثرگذاری این موضوع به مراتب بیشتر می‌شود.
شبانی گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار در این مسیر نیازمند پشتیبانی دولت، قوه قضایه و مجلس شورای اسلامی است تا این بستر و ابتکار قانونی که می تواند تحولات جدی در پی داشته باشد به خوبی اجرا شود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari