علی‌اکبر الوندیان گفت: نیاز گاز صنعت سیمان نزدیک به ۲۷ میلیون متر مکعب است. امسال به شکل پلکانی و طی سه مرحله (اوایل آبان، ۲۵ آبان، ۱۵ آذر) میزان تخصیص گاز به این صنعت کاهش پیدا کرده است. به شکلی که در مرحله سوم و از ۱۵ آذر میزان گاز تخصیص یافته به کل صنعت سیمان تنها ۶ میلیون متر مکعب است و کارخانه‌ها از سوخت‌های جایگزین استفاده می‌کنند.
علی‌اکبر الوندیان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان کشور با اشاره به نیاز صنعت سیمان به انرژی مستمر برای تولیدات سیمانی به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: در حال حاضر گاز ۵۴ واحد سیمانی قطع است و برخی از کارخانه‌ها از سوخت جایگزین استفاده می‌کنند. از طرفی سوخت جایگزین (مازوت) علاوه بر مشکلات اجرایی در تهیه و ذخیره‌سازی و شوک‌های ناشی از تغییر سوخت به دلیل هزینه‌های حمل، قیمت تمام شده کارخانه‌های سیمان را افزایش می‌دهد.
الوندیان یکی از مشکلات صنعت سیمان را آشنایی کم کارشناسان و سرویس‌دهندگان انرژی از روند خط تولید و آسیب‌های خاموش کردن ناگهانی کوره‌ها و تجهیزات این صنعت عنوان کرد و افزود: با تبادل نظر امیدواریم نظرات به هم نزدیک شود و تصمیمات منطقی‌تر گرفته شود.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ادامه به تجربه موفق سال جاری در بهبود تعاملات و کمتر شدن مشکلات ناشی از کمبود برق اشاره کرد و گفت: علی رغم اعمال محدودیت در برق سیمانی‌ها، امسال با یک تعامل خوب با مسئولان توانستیم بحران برق را بهتر از سال گذشته مدیریت کنیم و با خسارت کمتری از آن عبور کنیم.
وی با تاکید بر مضرات تصمیمات اضطراری تصریح کرد گاهاً با یک اولتیماتوم ۲ ساعته برای قطع برق خط تولید تجهیزات بخش پخت و مواد نسوز دچار خسارت می‌شد که لازم است با هماهنگی بیشتر برای به حداقل رساندن خسارت، کوره‌های سیمان طی یک فرایند و زمانبندی مشخص به تدریج کاهش بار و پس از تخلیه مواد داخل سیستم پخت و سرد کردن کوره، برق آن را قطع کرد.
الوندیان با بیان اینکه باید فهم، درک و تعامل مشترک بین سرویس‌دهندگان دولتی و مدیران صنعت سیمان ایجاد شود گفت: در صنعت سیمان حجم سیلوهای ذخیره سیمان محدود است و لازمه تولید مستمر، عرضه مستمر سیمان است و برای تقویت عرضه و تقاضا باید قیمت‌گذاری دستوری را متوقف کنیم.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پایان هشدار داد صنعت سیمان مستهلک است و اگر دولت در سیاست‌های خود نسبت به این صنعت بازنگری نکند به دلیل افزایش بی رویه هزینه‌های تولید و پایین نگه داشتن قیمت سیمان، این صنعت توان بازسازی و نوسازی را نداشته و برای حفظ تولید و بهینه سازی با مشکلات جدید مواجه خواهد شد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari