رشت- نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه کشاورزان گیلان با شیوه مکانیزاسیون غریبه هستند، گفت: مدیریت مصرف آب باید به یک دغدغه عمومی تبدیل شود.
به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله رسول فلاحتی پیش از ظهر پنج شنبه در همایش تخصصی مدیریت آب کشاورزی در گیلان، اظهار کرد: چاره اندیشی و تصمیم گیری پیش از موعد برای مدیریت آب سال زراعی آتی در کیلان بسیار اهمیت دارد.
وی با بیان اینکه جنگ آب بسیار نزدیک است، افزود: سرمایه گذاری بر این نعمت الهی باید در اولویت کار همه مسئولان قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه هر موجود صاحب حیاتی از آب بهره می‌برد، گفت: رابطه معناداری بین آب و ادامه حیات جهانی وجود دارد.
آیت الله فلاحتی با تاکید بر توجه ویژه در مدیریت مصرف آب، تصریح کرد: استفاده بهینه و مدیریت مصرف در همه بخش‌ها به ویژه کشاورزی باید مورد توجه همه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه آب جریان بخش زندگی و حیات بشر است، افزود: مدیریت مصرف آب باید به یک دغدغه عمومی تبدیل شود.
نماینده ولی فقیه در گیلان، آب را خط قرمز حیات بشری دانست و اضافه کرد: فرهنگ استفاده درست و بهینه در مصرف آب باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.
آیت الله فلاحتی با انتقاد از مصرف بی رویه آب در بخش‌های مختلف، بیان کرد: برای آب ارزش قائل نیستیم و آن را بی رویه و بیهوده مصرف می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه مصرف آب باید قانونمند شود، افزود: محدودیت‌های قانونی و سختگیرانه ای برای هدررفت و مصرف بی رویه آب وجود ندارد.
نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به باران خیز بودن این استان، بیان کرد: با توجه به وجود بارش‌های فراوان در گیلان، اما مدیریتی بر منابع آبی سطحی صورت نمی‌گیرد.
آیت الله فلاحتی با بیان اینکه کشاورزان گیلان هنوز با شیوه مکانیزاسیون غریبه هستند، گفت: بخش اعظمی از کشاورزان گیلانی اعتقاد و آگاهی به کشاورزی مدرن ندارند و فقط ۱۰ درصد کشاورزی گیلان با شیوه مدرن اداره می‌شود.
وی ادامه داد: شیوه غرقابی در کشاورزی مدرن پاسخگو نیست و باید رویکردها در این بخش تغییر پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید بر اینکه بهینه سازی کانال‌های آب کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: استاندارد نبودن کانال کشی‌های آبرسانی موجب می‌شود نیمی از آب کشاورزی در مسیر مبدا به مقصد سوخت شود.
کشاورزان گیلان با شیوه مکانیزاسیون غریبه هستند
تولید پهباد سمپاش در گیلان
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان در این همایش اظهار کرد: امنیت غذایی امروز به عنوان کلیدواژه با اهمیت، قابل تأمل و اثرگذار است.
محمد دوستار با بیان اینکه امنیت غذایی در مسیر خطر قرار دارد، افزود: محدودیت منابع آبی و نبود برنامه ریزی درست سبب شده تا امنیت غذایی با چالش روبرو شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان با تاکید بر دغدغه مندی بر تأمین امنیت غذایی در ابعاد مختلف، اضافه کرد: دانشگاهیان و نخبگان آموزشی و پژوهشگران در راستای امنیت غذایی قدم بردارند.
دوستار از راه اندازی کلینیک گیاه پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی گیلان خبر داد و اضافه کرد: بهره برداری از این کلینیک می‌تواند گام بلندی در بخش تحقق امنیت غذایی باشد.
وی با اشاره به راه اندازی دانشکده موضوعی کشاورزی در گیلان، بیان کرد: استفاده از فناوری‌های نوین در راستای تقویت تولیدات کشاورزی بسیار اهمیت دارد و باید در اولویت قرار گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان از تولید پهپاد سمپاش در این دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: اگر حمایت‌های اولیه صورت گیرد این دانشگاه توانمندی تولید انبوه پهپاد سمپاش را دارد.
دوستار ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی گیلان به دانش تولید بذر گوجه فرنگی و بادام زمینی دست یافته است و آمادگی دارد این دانشگاه را در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari