محمدحسن شمسی گفت: بازار سرمایه در سایه شفافیت سیاست‌گذاری‌های دولت، می‌تواند حرکتی منطقی داشته باشد و نیازی به تزریق نقدینگی به صندوق‌ها برای حمایت از قیمت سهام نیست. البته مشروط بر آنکه فعالان بازار سرمایه هم رفتاری عقلایی داشته باشند و یا با تحلیل و بر اساس اخبار صنایع، اقدام به خرید سهام کنند و یا از طریق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه، مدیریت پرتفوی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها بسپارند.
محمدحسن شمسی مدیرعامل کارگزاری توسعه اندیشه دانا در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا) در خصوص وضعیت فعلی بورس بیان کرد: در مورد تمامی سهم‌های بازار نمیتوان تحلیلی یکسان داشت؛ اما حتما سهم‌های کامودیتی محور و دلاری بازار با توجه به شیب صعودی نرخ ارز، ارزنده هستند.
وی اضافه کرد: نکته اینجاست که بودجه ۱۴۰۲، ریسکی پیش روی بازار سرمایه است و ابهامات در رابطه با نرخ گاز، خوراک پتروشیمی ها، بهره مالکانه، مازوت، و..‌. موجب شده سرمایه‌گذاران انگیزه چندانی برای ورود نقدینگی به این بازار نداشته باشند و دغدغه سرمایه‌گذاران بابت بودجه ۱۴۰۲ منطقی است. در صورتی که بودجه ۱۴۰۲ ریسک جدیدی به صنایع تحمیل نکند، می‌توان به رشد بازار سرمایه خوشبین بود. چرا که صنایع صادرات‌محور بازار در صورت ثبات شرایط، پتانسیل رشد دارند. البته مشکلاتی در برخی صنایع ما وجود دارد که می بایست برطرف شود. یکی از این مشکلات، گره زدن فرمول نرخ خوراک پتروشیمی ها به هاب اروپا است که توجیه منطقی ندارد. صنایع ما باید همچون سایر رقبا در منطقه که دسترسی به انرژی ارزان قیمت دارند، از مزیت انرژی برخوردار باشند.
شمسی در ادامه گفت: در مجموع معتقدم نباید انتظار داشت تمامی سهم‌های پرتفوی سهامداران رشد کند. طبیعی است که هر سهم را باید بر اساس شرایط و ویژگی‌های همان سهم تحلیل کرد و رشد دسته جمعی نمادها معنایی ندارد. ضمن اینکه حمایت از سهم‌ها توسط صندوق توسعه بازار سرمایه و صندوق تثبیت هم ضرورت ندارد. بازار سرمایه در سایه شفافیت سیاست‌گذاری‌های دولت، می تواند حرکتی منطقی داشته باشد و نیازی به تزریق نقدینگی به صندوق‌ها برای حمایت از قیمت سهام نیست. البته مشروط بر آنکه فعالان بازار سرمایه هم رفتاری عقلایی داشته باشند و یا با تحلیل و بر اساس اخبار صنایع، اقدام به خرید سهام کنند و یا از طریق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه، مدیریت پرتفوی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها بسپارند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari