جعفری گفت: تا پایان سال ناشران رتبه‌بندی می‌شوند. البته از سال ۹۶ این رتبه‌بندی انجام می‌شد اما در مقطعی این موضوع متوقف شد تا دستورالعمل‌های آن اصلاح بشود. پیش‌بینی می‌شود این موضوع طی سال جاری به‌طور آزمایشی عملیاتی و تا سال آینده به‌ طور رسمی صورت گیرد.
ولی‌اله جعفری، سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در سیزدهمین نشست گروهی خبرنگاران بازار سرمایه با مدیران سازمان بورس اظهار کرد: شرکت‌هایی‌ که متقاضی ورود به بازار سهام هستند در ابتدا باید مراحل پذیرش را طی کند و این اداره مطابق دستورالعمل‌ها به‌عنوان عضو ناظر در جلسات پذیرش حضور پیدا می‌کند.
وی افزود: پس از ثبت شرکت‌ها، اطلاعات جاری و سنوات گذشته منتشر شده و بر گزارش ارزش‌گذاری نظارت می‌شود؛ پس از برطرف شدن ابهامات مربوط به بحث ارزش‌گذاری، شرکت برای عرضه اولیه به بورس یا فرابورس معرفی می‌شود. در واقع شرکت‌ها از ابتدا که مدارک و مستندات خود را ارائه می‌کند تا زمانی که درخواست خود را به ثبت می‌رساند، این اداره در کنار آنها خواهد بود و ناظر بر فرآیندها است.
جعفری اضافه کرد: دستورالعمل افشای اطلاعات یکی از مهمترین عواملی بوده که مطابق زمان‌بندی که شرکت‌ها دارد، در سامانه کدال منتشر می‌شود. در این بین اگر اطلاعات ایرادی داشته باشد، این اداره، اطلاعات را به شرکت عودت می‌دهند تا اصلاحات لازم انجام بشود. در حقیقت زبان مشترک مابین ما و  شرکت‌ها، کارتابل سامانه کدال است.
وی بیان کرد: اطلاعاتی که شرکت‌ها منتشر می‌کنند باید مطابق قوانین و استانداردهای ملی باشد و در غیر این صورت شرکت‌ها با بازگشت اطلاعات رو به رو می‌شوند.
۵۰ ردیف وظیفه برای نظارت بر ناشران سازمان بورس
سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس افزود: برای این مدیریت حدود ۵۰ ردیف وظیفه تعریف شده است که از جمله آن می‌توان به انجام اموری همچون زمان‌بندی پرداخت‌ سودها، توقف و بازگشایی نمادها، بررسی صورت مالی و… بر عهده این اداره است؛ در حقیقت وظیفه اصلی این اداره نظارت بر همه مواردی است که ناشران بر سامانه کدال منتشر می‌کنند.
جعفری افزود: لازم به ذکر بوده که دستورالعمل پذیرش، دستورالعمل افشا اطلاعات، دستورالعمل حاکمیت شرکت‌ها از وظایف مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس به حساب می‌آید.
سه هزار و ۶۰۵ شرکت تحت نظارت هستند
سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس ادامه داد: در نهایت ۶ اداره وظایف مربوط به ۳۴۴ ناشر در بورس، ۱۶۷ ناشر در فرابورس، ۲۰۲ ناشر در بازار پایه، ۱۴۱ ناشر که تنها ثبت آنها به انجام رسیده‌ است را به سرانجام می‌رسانند.
وی افزود: در مجموع بالغ بر ۸۲۰ شرکت سهامی عام تحت نظر وجود دارد که هر یک از شرکت‌ها زیرمجموعه‌هایی تحت کنترل دارند که تعداد آنها به‌طور حدودی به سه هزار و ۶۰۵ شرکت می‌رسد و اطلاعات مربوط به این شرکت‌ها در دو دوره ۶ ماهه و یکساله منتشر می‌شود.
جعفری خاطرنشان کرد: در این مدیریت، ۴ اداره مسئولیت نظارت بر ناشران را دارند که بر گروه‌های صنعتی و معدنی، شیمیایی و غذایی، سرمایه‌گذاری و استانی تقسیم می‌شود، همچنین اداره میز صنعت و رتبه‌بندی نیز یکی از اداره‌ها به حساب‌ می‌آید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه توقف و رفع توقیف نمادها یکی از اقدامات این اداره بوده، بیان کرد: هیچ نمادی بیش از ۶ ماه حق بسته ماندن ندارد و مطابق آخرین دستورالعمل اگر شرکت پذیرفته شده‌ای بیش از این مدت بسته بماند باید به بازار پایه انتقال یابد.
ناشران بورسی رتبه‌بندی می‌شوند
جعفری خبر داد: تا پایان سال ناشران رتبه‌بندی می‌شوند. البته از سال ۹۶ این رتبه‌بندی انجام می‌شد اما در مقطعی این موضوع متوقف شد تا دستورالعمل‌های آن اصلاح بشود. پیش‌بینی می‌شود این موضوع طی سال جاری به‌طور آزمایشی عملیاتی انجام و تا سال آینده به‌ طور رسمی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه پیش‌نویس دستورالعمل‌ رتبه‌بندی شرکت‌ها تدوین شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود دستورالعمل رتبه بندی ناشران تا آخر آذر ماه تصویب و ابلاغ شود. این رتبه‌بندی براساس معیارهایی همچون رعایت الزامات حسابرسی در گزارش‌های حسابداری، عدم تاخیر در پرداخت سود و… است.
کاهش پرداخت سود شرکت‌ها از ۸ به ۳ ماه
سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: شرکت‌ها برای پرداخت سود، حداکثر ۸ ماه زمان دارند. در اصلاحیه قانون بازار سرمایه که به مجلس ارائه شد، پیشهاد دادیم که این زمان به ۳ ماه کاهش پیدا کند. در این صورت پس از برگزاری مجمع، شرکت‌ها ۳ ماه برای پرداخت سود به سهامداران فرصت خواهند داشت.
شرکت‌ها دو بار در سال به سوالات سهامداران خرد پاسخ می‌دهند
وی افزود: اگر شرکت‌ها به افشای اطلاعات به موقع نپردازند، از جریمه و اخطار برای شرکت‌ها تا استفاده از ظرفیت ماده ۱۵ قانون توسعه ابزارها و شکایت به هیات داوری سازمان بورس و برداشت از حساب‌های شرکت منجر می‌شود و هر تصمیمی که بر اساس ماده ۱۵ گرفته شود، قابل اجرا خواهد بود.
جعفری خبر داد: قرار است پیشنهادی ارائه کنیم که ناشران بعد از افشا صورت‌های مالی ۶ ماهه، کنفرانس پرسش و پاسخ برگزار کنند که فرق آن با مجمع این است که رای‌گیری نمی‌شود و فقط پاسخ سوالات سهامداران خرد داده می‌شود و این طرح ابتدا در ۵۰ شرکت برتر طی چند روز آینده اجرا می‌شود و دستورالعمل آن بر روی سایت سازمان بورس برای نظرخواهی قرار می‌گیرد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari