کنترل جهش قیمت دلار با عمق بخشی به بازار توافقی ارز
بورس نیوز: مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی درباره دریافت حوالجات ارزی صادرکنندگان و پرداخت اسکناس ارز به آن‌ها و امکان فروش دربازار توافقی اظهار کرد: ماه گذشته جلسه ویژه‌ای در کمیته بازرگانی کمیسیون اقتصادی برگزار و در آن پیشنهادی به بانک مرکزی داده شد که براساس آن تبادلات ارزی به ویژه در حوزه کالا‌هایی مانند صادرات کشاورزی، صنایع دستی و … غیر از فولاد و پتروشیمی تسهیل خواهد شد.
وی درباره دلیل متمایز قرار دادن اقلامی مانند فولاد و پتروشیمی بیان کرد: این موارد اقلام درشت صادرات به حساب می‌آید و شاید ۸۰ تا ۹۰ درصد از صادرات شامل آن‌ها می‌شود، بنابراین ۱۰ درصد یا اندکی بیشتر از آن را می‌توان تسهیل کرد و از این طریق به بازار توافقی عمق بیشتری داد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی در ادامه یادآور شد: علت افزایش در نرخ ارز، متاسفانه به دلیل عمق کم در بازار توافقی و نواسانات بازار غیر رسمی کشور است، البته چاره‌ای برای جلوگیری از بازار غیر رسمی نداریم، ولی با رونق و عمق بخشی به بازار توافقی می‌توان تا حدودی افزایش‌های جهش وار نرخ ارز را به کنترل درآورد، زیرا مشکلی در منابع ارزی وجود ندارد.
نماینده مردم اصفهان در خانه ملت تصریح کرد: مشکل در فرایند‌های ورود ارز به بازار است که چنانچه تسهیل پیدا کند و به بازار عمق ببخشد، تقاضا‌های خرد که در بازار توافقی معمولا پاسخ داده می‌شود، جلوی بخشی از جهش‌ها را خواهد گرفت.
طغیانی درباره حمایت مستقیم بانک مرکزی از سه حوزه کشاورزی، صنایع دستی و دانش بنیان افزود: همانطور که اشاره شد غیر از اقلامی مانند گاز ارزان یا برق با قیمت پائین‌تر که مورد حمایت یارانه‌ای هم قرار دارند، سایر حوزه‌های صادراتی که عدد ارزی ناچیزی هم دارند، می‌توانند به بازار توافقی برسند.
وی بیان کرد: مجموعه‌ای از پیشنهادات به بانک مرکزی در همین زمینه طراحی شده که به زودی در قالب نامه‌ای برای دولت ارسال می‌شود و به انتشار درمی آید.

source

توسط ecokhabari