در بازار گواهی سپرده بیش از ۱۷ میلیون ورقه بهادار مبتنی بر کالا با ارزش بیش از یک هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان در هفته منتهی به ۲۵ آذر دست به دست شد. سکه از لحاظ حجم و ارزش معاملات برتر از سایر دارایی ها، در مقام نخست ایستاد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از کالاخبر، ۱۷ میلیون و ۶۰ هزار و ۹۱ ورقه بهادار مبتنی بر کالا با ارزش بیش از یک هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالا در هفته گذشته دست به دست شد که در مقایسه با یک هفته قبل از افزایش ۱۶ درصدی در حجم و ۴۸ درصدی در ارزش همراه بود. ارزش معاملات هفته منتهی به ۱۸ آذر نیز بیش از ۸۶۷ میلیارد تومان برای ۱۴ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۸۳۵ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود.
در جریان معاملات هفته گذشته، ۵ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۴۰۰ اوراق گواهی سپرده سکه طلا در حالی دست به دست شد که این دارایی پایه ارزش بیش از هزار و ۳۸ میلیارد تومان را ثبت کرد.
اوراق مبتنی بر طلا با کسب سهم ۳۴ درصدی در ارزش معاملات و ۸۱ درصدی در ارزش معاملات، جایگاه نخست را در بازار گواهی سپرده کالایی از آن خود کرد.
سیمان با ثبت معامله ۵ میلیون و ۴۷۴ هزار گواهی سپرده، رتبه دوم را از نظر حجم پس از سکه طلا از آن خود کرد و ارزش معاملات این دارایی نزدیک ۴.۲ میلیارد تومان شد. سهم این دارایی از حجم کل معاملات ۳۲ درصد بود و از لحاظ حجم در جایگاه دوم ایستاد.
در هفته منتهی به ۲۵ آذر، ۵ میلیون و ۹۵ هزار و ۲۵۶ گواهی سپرده زعفران نیز به ارزش نزدیک ۱۶۶ میلیارد تومان دست به دست شد که این دارایی پایه، با سهم ۳۰ درصدی در حجم جایگاه سوم و ۱۳ درصدی در ارزش جایگاه دوم را به خود اختصاص داد.
ارزش معاملات ۷۱۷ هزار و ۹۳۹ گواهی سپرده شیشه نیز به ۷۲.۴ میلیارد تومان نزدیک شد و این دارایی توانست مقام سوم را از لحاظ ارزش بعد از سکه و زعفران از آن خود کند. این دارایی پایه، همچنان سهم ۶ درصدی را از لحاظ ارزش کل معاملات گواهی سپرده کالایی را دارد.
در هفته ای که گذشت معامله ۱۹ هزار و ۴۹۶ گواهی سپرده برنج به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان در بازار مالی بورس کالای ایران نیز به ثبت رسید.
۱۷ میلیون اوراق گواهی کالایی دست به دست شد

۱۷ میلیون اوراق گواهی کالایی دست به دست شد
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari