سفیر روسیه از برنامه ریزی دولت روسیه از ایجاد کریدور دریایی در دریای بالتیک به بندرعباس خبر داد و گفت: با ایجاد این کریدور، مدت زمان جابه‌جایی کالا میان دو کشور به کمتر از ۱۰ روز خواهد رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی تهران، سفیر جدید فدراسیون روسیه و رئیس اتاق تهران دیدار و در مورد روابط تجاری دو کشور و توسعه رابطه بخش خصوصی ایران و روسیه و راه‌های تسهیل مبادلات کالا با محوریت ترانزیت و حمل‌ونقل گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.
«الکسی ددوف» در این ملاقات به سابقه تاریخی و فعالیت رو به جلوی اتاق تهران در توسعه روابط تجاری ایران با دیگر کشورها از جمله روسیه، اشاره کرد و با بیان اینکه سطح مناسبات تجاری دو کشور به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با سال گذشته، جهش قابل توجهی داشته است، تدابیر و سیاست‌های اقتصادی دولت روسیه را در راستای گسترش روابط با ایران عنوان کرد و در همین رابطه از برنامه‌ریزی دولت روسیه برای ایجاد کریدور دریایی از بندر روسیه در دریای بالتیک به بندرعباس در جنوب ایران، خبر داد.
ددوف در همین رابطه افزود که با ایجاد این کریدور دریایی، مدت زمان جابه‌جایی کالا میان دو کشور به کمتر از ۱۰ روز خواهد رسید.
او طرح کریدور حمل‌ونقلی شمال-جنوب را که ایران و روسیه را نیز دربر می‌گیرد، از جمله پروژه‌های قابل اهمیت در دولت این کشور و مورد توجه رئیس‌جمهور روسیه عنوان کرد.
ددوف هم‌چنین از آمادگی روسیه در خصوص همکاری برای توسعه کریدور رشت‌-‌آستارا خبر داد.
سفیر فدراسیون روسیه در تهران با تاکید بر اهمیت گسترش روابط اقتصادی بنگاه‌های بخش‌خصوصی دو کشور، تصریح کرد که همکاری و هم‌اندیشی سفارت روسیه با اتاق تهران در راستای پیشبرد مناسبات بخش‌خصوصی ایران و روسیه و گره‌گشایی از موانع و مشکلات موجود، در دوره پیش‌رو توسعه پیدا می‌کند.
اعزام هیأتی از پارلمان روسیه به ایران
ددوف همچنین در این دیدار، از برنامه‌ریزی روسیه برای اعزام هیأتی از پارلمان این کشور به تهران در اواخر سال جاری شمسی خبر داد و تصریح کرد که در ژانویه ۲۰۲۳ نیز رئیس دومای دولتی روسیه به تهران سفر خواهد کرد.
در این ملاقات، همچنین رئیس اتاق تهران با اشاره به پذیرش ۱۲ هیأت تجاری از فدراسیون روسیه در اتاق تهران طی چند ماه اخیر و اعزام هیأت‌های تجاری مختلف به برخی از استان‌های این کشور، تصریح کرد که با رفت‌وآمد هیأت‌های تجاری، زمینه شناخت و آگاهی فعالان اقتصادی و بنگاه‌های دو کشور از یکدیگر گسترش پیدا خواهد کرد و به این طریق، ظرفیت همکاری‌های اقتصادی شناسایی و مورد بهره‌برداری بنگاه‌ها قرار خواهد گرفت.
مسعود خوانساری در همین رابطه، آمادگی اتاق تهران برای توسعه روابط این اتاق با سفارت روسیه در تهران و استفاده از ابزارها و امکانات دو طرف با هدف تسهیل مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و روسیه را اعلام و بر اتخاذ تدابیری برای راه‌اندازی کریدور شمال-جنوب و استفاده مناسب از ظرفیت‌های موجود برای تسهیل در ترانزیت کالاها میان دو کشور، تاکید کرد.
همچنین حسام‌الدین حلاج، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران نیز عنوان کرد که با ارتقای مدل مناسبات اقتصادی دو کشور ایران و روسیه به همکاری‌های منطقه‌ای و با حضور دیگر کشورها از جمله کشورهای آسیای میانه، هند و چین، در کنار همکاری‌های رسمی، پیوند کسب‌وکار بنگاه‌های بخش‌خصوصی ایران و روسیه در ظرفیت‌های مکمل نیز توسعه پیدا خواهد کرد.
وی بر کمک دولت و بخش خصوصی دو کشور برای راه‌اندازی و توسعه کریدور شمال- جنوب تاکید کرد و با اشاره به اینکه در حال حاضر، یکی از مشکلات اساسی پیش‌روی افزایش سطح مناسبات اقتصادی میان ایران و روسیه، مسئله لجستیک و حمل‌ونقل است، افزود: تلاش برای رفع کمبود کشتی‌های رو-رو در دریای خزر و نیز همکاری دوجانبه برای لایروبی رود ولگا به منظور جابه‌جایی کشتی‌های ترانزیتی با حجم بالا، می‌تواند سطح مناسبات تجاری را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد.
در ادامه معاون امور بین‌الملل اتاق تهران به برگزاری نشست دیپلماسی اقتصادی حوزه کشاورزی و صنایع غذایی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تاریخ ۲۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ اشاره کرد و از تجار و فعالان اقتصادی آن کشور برای اعزام هیأت تجاری به ایران همزمان با این رویداد دعوت به عمل آورد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari