سعید ذوالفقاری گفت: حتی با فرض دلار ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما، بازار سرمایه، بازاری ارزنده بوده و پتانسیل رشد دارد. بورس نسبت به بازارهای موازی عقب مانده و با نگاه تحلیلی حتما این بازار جای رشد دارد؛ اما واکنش فوری سهامداران به اظهارنظرهای سیاست‌گذاران، نشان می‌دهد فعالان این بازار بیشتر براساس هیجان رفتار می‌کنند.
سعید ذوالفقاری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری افتخار سهام، در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) بیان کرد: در مورد نرخ ارز در ماه‌های آینده و اینکه آیا سیاست‌گذاران پولی، توان تثبیت نرخ ارز را دارند یا خیر؛ فعلا نمی‌توان اظهارنظر کرد. باید منتظر بمانیم تا مشخص شود آیا این بار، شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود یا مجددا، وعده‌ای مطرح شده است‌؛ اما ۴ دهه است که سیاست‌گذاران با قیمت‌گذاری‌های دستوری، اصرار به تکرار اشتباهات دارند. بررسی عملکرد چندین ساله سیاست‌گذاران اقتصادی نشان داده که تعیین نرخ برای هر کالایی حتی دلار، تجربه‌ای شکست خورده بوده و قیمت‌ها در هر بازاری، باید بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شود. حالا هم اگر دولت منابع ارزی کافی در اختیار داشت بهتر بود به جای قیمت‌گذاری، با مداخله در این بازار و تزریق ارز، قیمت‌سازی کند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: حتی با فرض دلار ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما، بازار سرمایه، بازاری ارزنده بوده و پتانسیل رشد دارد (مشروط بر آنکه در بودجه ۱۴۰۲، هزینه جدیدی به صنایع تولیدی تحمیل نکنند). بورس نسبت به بازارهای موازی عقب مانده و با نگاه تحلیلی حتما این بازار جای رشد دارد؛ اما واکنش فوری سهامداران به اظهارنظرهای سیاست‌گذاران، نشان می‌دهد فعالان این بازار به تحلیل اعتنایی نداشته و براساس هیجان رفتار می‌کنند.
وی افزود: اگر سرمایه‌گذاران بر اساس تحلیل، اقدام به خرید و فروش در بازار سرمایه یا هر بازار دیگری کنند؛ چوب حراج به سهام خود نمی زنند تا دارایی‌ها را در سایر بازارها چند برابر ارزش واقعی خریداری کنند! گواه این ادعا، رفتار سرمایه‌گذاران در بازار خودرو است که با وجود قیمت غیرمنطقی خودروها، کماکان خریدار هستند؛ ولی چوب حراج به سهام خود می‌زنند.
ذوالفقاری ضمن تاکید بر ارزندگی بازار سهام، گفت: با مفروضات فعلی، سودآوری شرکت‌ها سال آینده هم قابل تکرار است و جای نگرانی برای فعالان این بازار نخواهد بود. اما مادامی که سیاست‌گذاران ما اصرار به قیمت‌گذاری‌های دستوری و غیر واقعی داشته باشند، بورس هم هیجانی بوده و هر روندی در این بازار، مقطعی است و هر اظهارنظری می‌تواند بازار سرمایه را دچار نوسان کند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari