تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه تا پایان هفته در مجلس
بورس نیوز: علی جدی، نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: تصویب نهایی و اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند مانع دلالی و سفته بازی در برخی بازار‌ها مانند مسکن، ارز، سکه، خودرو و … شود چرا که دارندگان این سرمایه‌ها باید متناسب با میزان عایدی ناشی از آن مالیات پیش بینی شده در این طرح را پرداخت کنند.  
وی با اشاره به این که متاسفانه اکنون نقدینگی سرگردان بلای بخش تولید و عامل اصلی رواج سفته بازی و دلالی شده است، افزود: سود سرشار ناشی از دلال بازی موجب شده که برخی کالا‌ها مانند خودرو نیز که در همه دنیا ماهیت مصرفی دارند، به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده که منجر به افزایش عایدی و درآمد مالکان می‌شود و این امر انگیزه لازم برای رشد سوداگری و ورود سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو را فراهم کرده است.
نماینده مردم شیروان در خانه ملت افزود: مبنای طرح مالیات بر عایدی سرمایه آن است که هر سرمایه‌ای که در کشور منجر به ایجاد ثروت و ارزش افزوده و رشد تولید ناخالص داخلی نشود، فعالیت در چارچوب نظام دلالی وسفته بازی قلمداد شده و مالکان چنین سرمایه‌هایی باید مالیات پرداخت کنند.  
وی با تاکید بر این که باید سرمایه‌های سرگردان موجود در کشور با مشوق‌های پیش بینی شده به سمت تولید سوق پیدا کرده و منجر به کاهش سفته بازی در بازار‌ها شود، گفت: وقتی نقدینگی سرگردان به سمت تولید سوق پیدا کرده و در برخی بازار‌ها مانند مسکن خودرو؛ ارز سکه و … رسوب نکند، می‌تواند بستر مناسبی برای جذب این سرمایه‌ها در بخش تولید و ایجاد ارزش افزوده بیشتر شود.  
جدی با بیان این که کار بررسی طرح مذکور در صحن مجلس طی روز‌های سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری نیز ادامه خواهد یافت و این طرح تا آخر هفته جاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد، افزود: اجرای این طرح مانع تکرر در خرید و فروش کالا‌های سرمایه‌ای به قصد سودجویی و دلال بازی تاثیر گذاشته و به نفع بخش تولید است. در واقع مالکان سرمایه باید از سود عایدی ناشی از این گونه دارایی‌های خود مالیات بدهند، اما در این طرح پیش بینی شد که کسی که یک تا سه بار چنین کالا‌های سرمایه‌ای را خرید و فروش می‌کند، از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف باشد.
نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد برخی چالش‌های اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه مانند تاثیر این طرح بر افزایش قیمت و کاهش عرضه کالا‌های سرمایه‌ای یا انجام معاملات صوری با قیمت غیرواقعی، بیان کرد: بررسی این طرح در مجلس ادامه دارد و برخی چالش‌های اجرای این طرح مانند احتمال انجام معاملات صوری به قصد دست‌کاری و ارایه قیمت‌های غیر واقعی برای برای پنهان کردن عایدی واقعی از سرمایه‌هایی مانند خودرو، مسکن، ارز، سکه و … بررسی سازوکار‌های مناسب برای جلوگیری از این گونه تخلفات پیش بینی خواهد شد.  

source

توسط ecokhabari