عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: برخی بخش‌های دولت مثل حوزه بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنان به حساب واحد خزانه نپیوسته‌اند و در این زمینه کوتاهی داشته‌اند.
به گزارش خبرنگار مهر، حساب واحد خزانه، به معنای تجمیع حساب‌های بانکی تمامی دستگاه‌ها، شرکت‌ها و نهادهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، در حساب خزانه نزد بانک مرکزی است. مطابق بند «و» تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف بودند تا پایان فروردین حساب‌های فرعی خود را نزد سایر بانک‌ها مسدود کنند. موضوعی که مهلت آن هر چند تا پایان فروردین بود، اما توسط برخی از نهادها از جمله دانشگاه‌های ذیل وزارت علوم و وزارت بهداشت و شرکت‌های تابعه وزارت نفت هنوز اجرایی نشده است.
در این رابطه مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت پیوستن دستگاه‌های مختلف به حساب واحد خزانه گفت: در حال حاضر پیوستن دستگاه‌های مختلف به حساب واحد خزانه مناسب بوده است.
وی در ادامه بیان کرد: البته برخی بخش‌های دولت مثل حوزه بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنان به حساب واحد خزانه نپیوسته‌اند و در این زمینه کوتاهی داشته‌اند.
این نماینده مجلس یازدهم در ادامه خاطرنشان کرد: هدف حساب واحد خزانه این است که تمام درآمدهای عمومی و اختصاصی دستگاه‌های دولتی به این حساب واریز شود. سازمان برنامه و بودجه هم برای اجرای این قانون باید همکاری لازم را داشته باشد.
طاهری توضیح داد: باید سازمان برنامه و بودجه همکاری کند تا دریافتی‌های کلیه زیرمجموعه‌های دولت به این حساب واریز شود تا دولت، نمایندگان مجلس و حکمرانان بدانند که میزان درآمد اختصاصی هر دستگاهی چقدر است.
وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر اطلاعات دقیقی وجود ندارد که حوزه بهداشت و درمان چقدر درآمد دارد. باید یک بار برای همیشه با پیوستن این بخش دولت به حساب واحد خزانه، مشخص شود که درآمد واقعی آنها چه قدر است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه بیان کرد: اگر حساب واحد خزانه به وجود بیاید، درآمد این بخش‌ها مشخص می‌شود و دولت در این شرایط می‌داند که ورودی و خروجی حساب این دانشگاه‌ها چقدر است.
طاهری ضمن انتقاد از دستگاه‌هایی که هنوز واحد خزانه نپیوسته‌اند، گفت: نمی‌شود که دستگاه‌ها خودشان درآمد کسب کنند و خودشان هم خرج کنند و مجلس و دولت نداند که چقدر درآمد دارند. این کار منطقی نیست.
وی ادامه داد: دستگاه‌های دولتی باید به حساب واحد خزانه بپیوندد و هر دستگاهی که از این امر سرباز زند، به مثابه استنکاف از اجرای قانون است.
طاهری با معرفی وزارت بهداشت به عنوان شاخص‌ترین و درشت‌ترین نهادی که از اجرای حساب واحد خزانه خودداری کرده است، گفت: هنوز درآمد واقعی این دستگاه‌ها را نمی‌دانیم و مجبوریم به گفته‌های خودشان اعتماد کنیم ولی اگر به حساب واحد خزانه بپیوندند این عدم شفافیت را نداریم.
وی گفت: ما باید بدانیم که دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند چقدر درآمد دارند، نمی‌شود که بی‌اطلاع از درآمد آنها، به آنها بودجه تخصیص دهیم. این شیوه حکمرانی و تخصیص بودجه درست نیست.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari