صادق نیت گفت: با توجه به محدودیت صنعت آلومینیوم در کشور و عدم توسعه این صنعت مطابق برنامه ریزی‌ها تا افق ۱۴۰۴، جا برای رشد صنعت آلومینیوم وجود دارد و فعلاً ظرفیت تولید صنعت آلومینیوم ایران مازاد بر نیاز نیست. بنابراین بازار فروش این صنعت تضمین شده است. مقدار سود تحقق یافته در این صنعت با توجه به سیاست‌گذاری‌های اقتصادی می‌تواند کمی نوسان داشته باشد؛ اما صنعت تولید آلومینیوم در ایران حتما نسبت به صنایع تولیدی موازی از برتری برخوردار است.
آریا صادق نیت عضو هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) بیان کرد: تولید آلومینیوم در کشور چین به سبب مسائل تولید کربن و نیز گسترش مجدد کرونا و توقف فعالیت برخی واحدهای تولیدی، محدود شده؛ اما از آنجا که تقاضای این کشور هم تقریباً به همین میزان کاهش داشته، قیمت‌های جهانی نوسان چندانی نداشته است. احتمالا این شرایط تداوم نخواهد داشت؛ اما انتظار افزایش اندکی در قیمت‌های جهانی می‌رود.
وی اضافه کرد: تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در کشور ما اوضاع خوبی دارند؛ چرا که حتی قبل از افزایش نرخ ارز در سامانه نیما، با توجه به رقابت عرضه و تقاضا، تولیدکنندگان آلومینیوم محصول خود را در بورس کالا با قیمتی بالاتر از قیمت‌های جهانی عرضه می‌کردند و اگرچه این شرایط مطلوب واحدهای پایین‌دستی و مصرف‌کنندگان نهایی نیست؛ اما ۴ تولیدکننده بزرگ آلومینیوم در کشور از قیمت‌های بالا منتفع شده و قطعا امسال سود بسیار مناسب‌تری نسبت به سال قبل محقق خواهند کرد.
این کارشناس صنعت آلومینیوم در خاتمه در رابطه با برخی نگرانی‌های سهامداران در مورد سودآوری شرکت‌ها و احتمال تحمیل ریسک جدید به صنایع اظهار کرد: جایی برای نگرانی سهامداران صنعت آلومینیوم نخواهد بود؛ چرا که با توجه به محدودیت صنعت آلومینیوم در کشور و عدم توسعه این صنعت مطابق برنامه ریزی‌ها تا افق ۱۴۰۴، جا برای رشد صنعت آلومینیوم وجود دارد و فعلاً ظرفیت تولید صنعت آلومینیوم ایران مازاد بر نیاز نیست. بنابراین بازار فروش این صنعت تضمین شده است. مقدار سود تحقق یافته در این صنعت با توجه به سیاست‌گذاری‌های اقتصادی می‌تواند کمی نوسان داشته باشد؛ اما صنعت تولید آلومینیوم در ایران حتما نسبت به صنایع تولیدی موازی از برتری برخوردار است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari