سخنگوی باشگاه تجار ایران و آفریقا ضمن تشریح آخرین وضعیت تجارت ایران و قاره آفریقا، گفت: از ابتدای سال تاکنون یک میلیارد و ۹۳ میلیون دلار کالا به کشورهای آفریقایی صادر شده است.
سید روح اله لطیفی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تجارت با قاره آفریقا، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمارها، از ابتدای سال تا دهم دی ماه، دو میلیون و ۲۹۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۶۹ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۳۸۴ دلار بین ایران و کشورهای آفریقایی تبادل شد.
سخنگوی باشگاه تجار ایران و آفریقا افزود: از این میزان، دو میلیون و ۲۰۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۶ دلار سهم صادرات ایران به ۴۴ کشور آفریقایی و ۸۰ هزار و ۵۶۷ تن کالا به ارزش ۷۵ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۳۸۸ دلار نیز سهم واردات ایران از ۲۲ کشور آفریقایی بود.
مقاصد صادراتی و وارداتی
وی در خصوص مقاصد صادراتی ایران در قاره آفریقا گفت: پنج مقصد اول صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به آفریقا از ابتدای سال تا دهم دی شامل آفریقای جنوبی با خرید ۲۸۱ میلیون و ۶۱۸ هزار دلار و سهم ۲۶ درصدی، موزامبیک با ۱۸۹ میلیون و ۱۷۸ هزار دلار و سهم ۱۷ درصدی، غنا با ۱۴۴ میلیون و ۱۱۲ هزار دلار و سهم ۱۳ درصدی، سودان با ۱۴۱ میلیون و ۵۴۲ هزار دلار و سهم ۱۳ درصدی و نیجریه با ۱۲۹ میلیون و ۵۷ هزار دلار و سهم ۱۲ درصدی بود.
به گفته لطیفی، این ۵ کشور ۷۵ درصد وزن و ۸۰ درصد ارزش صادرات ایران به آفریقا را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: کنیا، ساحل عاج، زیمباوه، زامبیا، اوگاندا، تانزانیا، ترینیداد و توباگو، تونس، توگو، چاد، سومالی، سنگال، سیرآلئون، سیشل، رواندا، نیجر، موریس، موریتانی، مالی، ماداگاسکار، مراکش، لیبی، کومور، گواتمالا، گینه، گابن، اتیوپی، مصر، الجزایر، جیبوتی، کامرون، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوتساوانا، برونئی، بنین، بروندی، بورکینافاسو و آنگولا سایر مقاصد صادراتی کالای ایرانی به آفریقا در این مدت بودند.
قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در مورد واردات از آفریقا نیز گفت: تانزانیا با فروش ۴۹ هزار و ۸۶۶ تن کالا به ارزش ۱۹ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار (۶۲ درصد وزن و ۲۶ درصد ارزش کل واردات)، کنیا با ۱۴ میلیون و ۷۹۵ هزار دلار سهم ۲۰ درصدی از کل واردات، آفریقای جنوبی با ۱۱ میلیون و ۴۹۸ هزار دلار و سهم ۱۵ درصدی، غنا با ۶ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار و سهم ۹ درصدی و سیشل با ۶ میلیون و ۱۰ هزار دلاری و سهم ۸ درصدی، پنج کشور نخست آفریقایی فروش کالاب ه ایران در این مدت بودند که جمعاً ۸۱ درصد وزن و ۷۸ درصد ارزش واردات کالا از آفریقا را به خود اختصاص دادند.
وی اظهار کرد: آفریقای مرکزی، کنگو، ساحل عاج، کامرون، مصر، اتیوپی، مراکش، ماداگاسکار، موریس، مالاوی، رواندا، سودان، سوازیلند، تونس، اوگاندا، زیمباوه و زامبیا نیز از دیگر کشورهای آفریقایی تأمین کننده کالا برای ایران در این مدت بودند.‌
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari