مصطفی نصر اصفهانی گفت: همانطور که در روندهای نزولی، بازار به دنبال بهانه‌ای برای کاهش است؛ در روندهای صعودی هم به دنبال بهانه برای رشد بوده و معتقدم روند صعودی بازار سرمایه شکل گرفته و غول خفته بورس بیدار شده و دنبال بهانه‌ای برای رشد است. طبعا خروج خودروسازها از زیان به واسطه فروش محصولات در بورس کالا باعث می‌شود این گروه در موارد متعددی تقویت‌کننده روند صعودی بازار باشد.
مصطفی نصر اصفهانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) در خصوص وضعیت آتی بورس بیان کرد: یکی از پارامترهای تعیین‌کننده در روند بازار سرمایه، ذهنیت مردم نسبت به این بازار است. تا چند ماه قبل، ذهنیت مردم همچنان نسبت به این بازار منفی بود؛ اما از حدود ۳ ماه قبل تاکنون، ذهنیت مردم، اعم از حرفه‌ای یا آماتور، نسبت به بازار سرمایه تغییر کرده است. همانطور که در روندهای نزولی، بازار به دنبال بهانه‌ای برای کاهش است؛ در روندهای صعودی هم به دنبال بهانه برای رشد بوده و معتقدم روند صعودی بازار سرمایه شکل گرفته و غول خفته بورس بیدار شده و دنبال بهانه‌ای برای رشد است. طبعا خروج خودروسازها از زیان به واسطه فروش محصولات در بورس کالا باعث می‌شود این گروه در موارد متعددی تقویت‌کننده روند صعودی بازار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بازار سرمایه از ۲ سال تورم حدود ۶۰ درصدی جا مانده؛ نرخ ارز هم از زمان ریزش بورس تاکنون، رشد ۱۰۰ درصدی داشته و این موارد انگیزه ای برای رشد این بازار خواهد بود. البته شروع یک روند صعودی به معنای مثبت‌های هر روزه بورس نیست و طبیعی است که در لابلای مثبت‌های بازار، روزهای منفی هم داشته باشیم.

نصراصفهانی ضمن تاکید بر ارزندگی بازار سرمایه اظهار کرد: در مجموع معتقدم حتی با فرض تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما و نیز نرخ بهره بالا، مناسب ترین زمان برای ورود مردم به بازار سرمایه، همین زمان است. چرا که بازار شیب صعودی به خود گرفته و ریسک چندانی هم متوجه این بازار نیست. ضمن اینکه بازار سرمایه، پتانسیل‌هایی برای جهش سودآوری شرکت‌ها دارد و در صورت افزایش نرخ ارز نیمایی یا احیای برجام و توافقی بلندمدت و با ثبات، حتماً بازار سرمایه صعود چشمگیری خواهد کرد و از همه بازارهای موازی، اعم از رمزارز و طلا و سکه و ارز و مسکن بازدهی بالاتری خواهد داد.

وی در توصیه به سرمایه‌گذارانی که دانش مالی کمتری دارند، گفت: اگرچه معتقدم زمان بسیار مناسبی برای ورود مردم به بازار سرمایه است، اما امیدوارم این بار مردم با مطالعه و بررسی بیشتر اقدام به سرمایه گذاری در این بازار کنند و ضمن مشورت با متخصصان این بازار، با تشکیل پرتفوی متنوعی از سهم‌های بنیادی، ریسک سرمایه‌گذاری‌های خود را به حداقل برسانند. سهم هایی که نسبت P به E پایین داشته و چشم انداز سودآوری مثبتی دارند، گزینه‌های مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری آماتورها هستند. ضمن اینکه تجربه نشان داده در بلندمدت، سهم‌های کوچک بازدهی بیشتری نسبت به سهم‌های بزرگ داشته‌اند و بهتر است در پرتفوی سهامداران، سهم‌های کوچک هم در کنار سهم‌های بزرگ وجود داشته باشد.

وی در خاتمه تصریح کرد: اظهارنظرهای مثبت سیاست‌مداران در مورد بازار سرمایه، نباید موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شود. به هر حال هر بازاری، بازیگران خاص خود را دارد و حتی در بازار کریپتوکارنسی ها هم بازیگران بازار یا اصطلاحاً نهنگ‌ها در روند بازار تاثیرگذار هستند. دولت بازیگر بازار ارز نیز بوده و هست، اما فعالان آن بازار واکنش متفاوتی دارند. نقش دولت در روند بازار سرمایه نباید موجب نگرانی مردم شود. مشکل اینجاست که مردم معمولاً زمانی وارد بازاری می‌شوند که آن بازار رشد کرده و به همین دلیل هم متحمل ضرر و زیان می شوند. ورود و خروج به هر بازاری باید در زمان مناسب صورت بگیرد و شرایط فعلی، زمان مناسبی برای ورود به بازار سرمایه است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari