هفته گذشته بازارهای فرابورس شاهد رونق دادوستدها و رشد متغیرهای معاملاتی بودند که این روند بازدهی مثبت ۴ درصدی را برای فعالان فرابورسی رقم زد ضمن آنکه ارزش معاملات خرد بازارهای فرابورس بالغ ‌بر ۱۳ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان شد که نسبت به هفته پیش از آن رشد حدود ۱۷ درصدی را به ثبت رسانده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از فرابورس، طی هفته منتهی به ۲۳ دی‌ماه آیفکس فرابورس در سطح ۲۱ هزار و ۳۳ واحد قرار گرفت و بدین ترتیب این متغیر طی هفته گذشته با رشد ۸۱۸ واحدی بازدهی ۴ درصدی را برای سرمایه‌گذاران رقم زد. همچنین در ۵ روز معاملاتی هفته گذشته ارزش بازار فرابورس ۳.۳ درصد زیاد شد و به بیش از ۲ میلیون میلیارد تومان رسید.
در معاملات هفته‌ای که گذشت، سرمایه‌گذاران بازارهای فرابورس بیش از ۴۵ میلیارد برگه انواع دارایی مالی را به ارزش بالغ‌ بر ۲۵۱ هزار میلیارد تومان در ۲ میلیون نوبت معاملاتی دست‌به‌دست کردند که نسبت به هفته ماقبل حجم معاملات ۲۰ درصد و ارزش معاملات یک درصد بالا رفت. همچنین تعداد معاملات هم رشد ۱۱ درصدی داشت.
صدرنشینی بازار اول
بررسی بازارها به تفکیک ارزش معاملات نشان می‌دهد در این مدت در میان بازارهای سهام فرابورس، بازار اول با معاملاتی به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و رشد ۳۳ درصدی نسبت به هفته پیش از آن، بیشترین حجم معاملات را داشته است. این در حالی بوده که در بازار دوم شاهد افت ۲۵ درصدی ارزش معاملات بودیم، در این بازار هفته گذشته حدود ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دادوستد به ثبت رسید. بازار پایه هم طی مدت مورد بررسی با معاملاتی به ارزش ۴ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان، افت ۶ درصدی را تجربه کرد.
نگاهی به سایر بازارهای فرابورس نشان می‌دهد در هفته گذشته بالغ‌بر ۶۰ میلیارد تومان معاملات در بازار ابزارهای مشتقه ثبت شد که نسبت به هفته منتهی به ۱۶ دی‌ماه، رشد ۴۰ درصدی داشت.
همچنین طی این مدت در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط هم ارزش معاملاتی ۱۸ میلیارد تومانی ثبت شد که نسبت به هفته ماقبل آن رشد ۲۷۵ درصدی داشت.
ETF ها جذاب شدند
در بازار ابزارهای نوین مالی هم رشد یک‌درصدی ارزش معاملات را شاهد بودیم، طی ۵ روز معاملاتی هفته گذشته در این بازار ۲۳۷ هزار میلیارد تومان انواع اوراق دادوستد شد که ۲۲۴ هزار میلیارد تومان آن متعلق به اوراق مالی اسلامی بود.
در این بازار هفته گذشته نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله خریدوفروش شد که نسبت به هفته پیش از آن، ۲۱ درصد بیشتر بود.
۳۷درصد معاملات متعلق به ۵ صنعت
در نهایت نگاهی به آمار معاملات صنایع پیش رو در هفته گذشته نشان می‌دهد که ۳۷ درصد معاملات خرد طی این مدت متعلق به ۵ صنعت سرمایه‌گذاری‌ها، محصولات شیمیایی، هتل و رستوران، انبوه‌سازی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هستند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari