برای افزایش تولید از طریق آبزی پروری و منطبق با استراتژی های جهانی اقدمات موثری در سازمان شیلات آغاز شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان شیلات ایران، سید حسین حسینی، رئیس سازمان شیلات ایران گفت: بر اساس سالنامه آماری، کل تولیدات آبزیان در سال گذشته، یک میلیون و ۲۵۸ هزار تن بوده است که ۵۵۶ هزار تن از آبزی پروری بوده که معادل ۴۴ درصد، ۷۰۲ هزار تن از صید و صیادی یعنی معادل ۵۶ درصد از کل تولید را شامل می‌شود که برای ۲۴۰ هزار نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
وی افزود: در کشورهای پیشرفته از جمله چین تنها ۱۵ درصد سهم صید و صیادی است و بیشتر تولیدات شیلاتی از راه آبزی پروری است.
وی خاطر نشان کرد: استراتژی سازمان شیلات حرکت به سمت آبزی پروری منطبق با مسیر جهانی است.
حسینی ادامه داد: ایران با تولید ۲۱۴ میلیون تن دارای رتبه بیست و دوم جهان در کل تولیدات شیلاتی است درحالی که در حوزه قزل آلا و صید در اقیانوس هند در بین سی و دو کشور دنیا، مقام اول را دارا هستیم، در بخش میگوی وانامی که از موضوعات مهم است رتبه نهم را به خود اختصاص داده ایم.
وی به بحث ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: تولید یک میلیون و ۲۵۸ هزار تنی شیلات کشور، دارای ارزش صادراتی معادل ۵۵۴ میلیون دلار و تراز تجاری معادل ۵۲۰ میلیون دلار است که توان بازسازی ذخایر معادل ۳۱۴ میلیون قطعه بوده و مصرف سرانه ۸/۱۳ کیلوگرم در سال رسیده است.
حسینی ادامه داد: در ۱۰ ماهه اخیر با توجه به چندوجهی بودن بخش‌های تصمیم گیری در حوزه شیلات، شورای عالی راهبری شیلات تشکیل شد و با حمایت‌هایی که از سوی وزیر اتفاق افتاد، شیلات کارت و بازارگاه برای فعالان حوزه شیلات ایجاد شد.
وی ادامه داد: تسهیلات یارانه دار با بهره ۱۲ تا ۱۴ درصدی برای فعالیت‌های شیلاتی فراهم شد که تاکنون بیش از ۹۸ میلیارد تومان در قالب شیلات کارت پرداخت شد و در قالب سامانه بازارگاه نیز بیش از ۱۲۵ میلیارد تومان با بانک کشاورزی عقد قرارداد شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari