سیدمحمدرضا میرتاج الدینی گفت: استفاده از سازوکار بورس موجب حذف رانت شد و این مکانیزم موجب شد که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رانت از این حوزه حذف شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از خانه ملت، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: استفاده از سازوکار بورس موجب حذف رانت شد در واقع قیمت خودرو در بازار از بهای آن در بورس بیشتر است و استفاده از این مکانیزم موجب شد که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رانت از این حوزه حذف شود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: برای ساماندهی صنعت خودرو باید گام‌هایی مانند رشد تیراژ تولید، ارتقای کیفیت، واردات و… برداشته شود تا با افزایش عرضه، قیمت خودرو کاهش یابد و خودرو که در حال حاضر به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده، مصرفی شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این پرسش که عرضه خودرو در بورس خودرو آیا به این معنا نیست که خودرو کالایی سرمایه‌ای است، تصریح کرد: از آنجا که میزان تولید این کالا نسبت به تقاضا کم است؛ در واقع در این شرایط یا از سازوکار مزایده استفاده می‌شود یا قرعه‌کشی، که مکانیزم قرعه‌کشی نوعی بخت‌آزمایی است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ضرورت حذف قیمت‌گذاری دستوری به منظور کاهش زیان انباشته خودروسازان و توجه به واردات خودرو به منظور تامین نیاز مردم، ادامه داد: خودروسازان باید روزبه روز بر تیراژ تولیدات خود بیافزایند؛ وزارت صمت نیز باید نظارت جدی بر مکانیزم عرضه خودروسازان داشته باشد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari