بازار ابزارهای مشتقه فرابورس ایران امروز شنبه یکم بهمن ماه، برای نخستین بار میزبان آغاز قراردادهای اختیار خرید و فروش یک صندوق با درآمد ثابت بود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از فرابورس ایران، امروز قرارداد آپشن روی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری کارا در نمادهای معاملاتی مختلف در سررسیدهای فروردین، تیر و دی ماه ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد.
فرابورس ایران با توجه به ویژگی صندوق‌های ‌ETF از جمله داشتن بازارگردان فعال و عدم توقف نماد، بازکردن آپشن روی این صندوق‌ها را در دستور کار خود قرار داد و در این زمینه اولین قراردادهای اختیار خرید و فروش روی ETFهای سهامی داریوش و کاریس را خرداد ماه امسال منتشر کرد.
قرارداد آپشن صندوق با درآمد ثابت «کارا» در حالی برای نخستین بار در فرابورس منعقد خواهد شد که خرداد امسال آپشن ETF شاخص هم‌وزن نیز از طریق فرابورس ایران پا به بازار سرمایه گذاشت.
در معاملات آپشن کارا که صندوق با درآمد ثابت از نوع دوم است، برای نخستین بار قیمت اعمال در سررسیدهای مختلف براساس نرخ‌های اوراق محاسبه شده است.
براساس اطلاعات مندرج در اطلاعیه قرارداد آپشن صندوق کارا، زمان تسویه نقدی برای دارندگان موقعیت‌های خرید و فروش یک روز کاری پیش از سررسید زمان تسویه فیزیکی و زمان تسویه فیزیکی آخرین روز معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خواهد بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari