در بورس اوراق بهادار تهران، حجم کل معاملات در ماه منتهی به دی نسبت به ماه منتهی به آذر افزایشی شد. این در حالی است که ارزش کل معاملات کاهش ۲۶.۳۳ درصدی را به ثبت رساند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، بررسی معاملات بازار سهام در ماه منتهی به دی ۱۴۰۱، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این ماه نسبت به ماه گذشته با ۲۶.۳۳ درصد کاهش، از ۲ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۳۸۶ میلیارد ریال به یک میلیون و ۷۱۴ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال رسید. همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۲۴۸ میلیارد و ۴۰۳ میلیون سهم در ماه گذشته به ۲۸۱ میلیارد و ۸۵۵ میلیون سهم رسید که افزایش ۱۳.۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه
وضعیت صعود و نزول بازارها
ارزش معاملات در بازار اول سهام، افزایش ۸۶.۹۴ درصدی را در ماه جاری نسبت به ماه گذشته خود تجربه کرد و از ۳۳۸ هزار و ۹۹۹ میلیارد ریال به ۶۳۳ هزار و ۷۱۹ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که ماه منتهی به آذر ۷۶ میلیارد و ۳۸۵ میلیون سهم بود به ۱۲۸ هزار و ۸۹۳ میلیارد سهم در ماه گذشته رسید و افزایش ۶۸.۷۴ درصدی را به ثبت رساند.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه
روند حرکت ارزش معاملات بازار دوم سهام در این ماه برخلاف بازار اول سهام، کاهشی بود؛ به طوری‌که ارزش معاملات این بازار در ماه منتهی به دی نسبت به ماه گذشته خود با کاهش ۶۰.۲۶ درصدی از یک میلیون و ۴۰۶ هزار و ۹۰۹ میلیارد ریال به ۵۵۹ هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با کاهش ۱۱.۳۶ درصدی از ۱۴۰ میلیارد و ۷۳۰ میلیون سهم به ۱۲۴ میلیارد و ۷۴۷ میلیون سهم رسید.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه

ارزش معاملات بازار بدهی با افت ۷۶.۰۳ درصدی از ۱۷۳ هزار و ۲۷۱ میلیارد ریال در ماه گذشته به ۴۱ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال در ماه منتهی به دی ماه رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۱۹۱ میلیون برگه به ۴۵ میلیون برگه رسید که افت ۷۶.۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.

فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه
ارزش معاملات در بازار مشتقه در ماه منتهی به آذر ۱۱ هزار و ۱۹۴ میلیارد ریال بود در ماه منتهی به دی به ۱۶ هزار و ۱۱ میلیارد ریال رسید و رشد ۴۳.۰۳ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با افت ۸۴.۶۳ درصد، از ۳ میلیارد و ۶۲۳ میلیون قرارداد در ماه قبل به ۵۵۶.۸ میلیون قرارداد در ماه منتهی به دی ماه رسید.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه
ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در ماه منتهی به دی ماه در مقایسه با ماه پیش، روندی افزایشی داشتند. ارزش معاملات این بازار از ۳۹۷ هزار و ۱۳ میلیارد ریال در ماه قبل به ۴۶۴ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال در ماه یادشده رسید و رشد ۱۶.۹۲ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با رشد ۰.۵۰ درصدی در این ماه نسبت به ماه قبل از ۲۷ میلیارد و ۴۷۴ میلیون یونیت به ۷ میلیارد و ۶۱۳ میلیون یونیت رسید.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه
شاخص کل افزایش یافت
بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در ماه منتهی به دی نسبت به ماه گذشته خود رشد ۱۲.۹۰ درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و ۴۹۶ هزار واحد به یک میلیون و ۶۸۹ هزار واحد افزایش یافت که رشد ۱۹۲ هزار و ۹۴۳ واحدی را نشان می‌دهد.
همچنین، شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در ماه منتهی به دی ماه نسبت به ماه قبل افزایش داشت و با ۱۸.۰۵ درصد افزایش از ۴۴۵ هزار و ۷۲۱ واحد به ۵۲۶ هزار و ۱۸۸ واحد رسید و ۸۰ هزار و ۴۶۶ واحد افزایش یافت.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران در دی ماه
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari