مشهد ـ معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: عوامل تورم زا روی نرخ ارز تأثیر می‌گذارد، تورم و ارز ارتباط دو سویه دارند.
به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی ظهر پنجشنبه در نشست هم اندیشی معاونین اقتصادی استانداران سراسر کشور در مشهد با بیان اینکه عوامل تورم زا روی نرخ ارز تأثیر می‌گذارد، اظهار کرد: تورم و ارز ارتباط دو سویه دارند، در صورتی که نرخ تورم افزایش یابد، نرخ ارز رشد پیدا می‌کند و در صورتی که بتوان تورم را کنترل کرد، نرخ ارز نیز کاهش می‌یابد.
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بیان کرد: زمانی که نرخ ارز افزایش می‌یابد، هزینه‌های تولید گران می‌شود، چون بالای ۴۰ درصد واردات کالا در کشور متعلق به کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه است، لذا افزایش هزینه تولید روی تورم تأثیر می‌گذارد و نرخ آن را بالا می‌برد، لذا در صورتی که نرخ ارز افزایش یابد، هزینه تولید افزایش یافته و منجر به رشد نرخ تورم می‌شود.
وی گفت: سند راهبردی برای ساختار بودجه دولت تنظیم شده که تا پایان امسال ساختار جدید بودجه دولت به تصویب شورای عالی هماهنگی سران اقتصادی قوا به تصویب خواهد رسید.
رضایی با بیان اینکه خوشبختانه در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کسری بودجه آشکار را نداشته ایم، ادامه داد: عدم تحقق بودجه با کسری بودجه متفاوت است، کسری بودجه مربوط به ساختار بودجه دولت است که این موضوع در شورای عالی هماهنگی سران اقتصادی قوا در حال بررسی است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور مساله دوم در ایجاد تورم را فروش دلارهای نفتی دانست و گفت: باید وزارت نفت دلارهای نقتی را به بانک‌های غیربانک مرکزی بفروشد، بعد ریال را به دولت بدهد، اما طی ۵۰ سال گذشته در کشورمان به صورت اشتباه دلارهای نفتی به بانک مرکزی فروخته و پول قدرتمند وارد جامعه شده که حجم این پول چند برابر گشته است.
وی عامل سوم در ایجاد تورم را نقدینگی ذکر و بیان کرد: نقدینگی مربوط به ساختار ورفتار نظام بانکی کشور است که هر سه موضوع، کسری بودجه دولت، فروش دلارهای نفتی و نقدینگی در دست اصلاح است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari