در راستای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت و پویش «ایران سرسبز-ایران قوی» رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل کاشت و حفظ درخت به فرهنگ عمومی و بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردمی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها؛ تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به منظور حفظ، توسعه و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی و توسعه فضای سبز شهرها و روستاها امضا شد.
اهداف این تفاهم نامه عبارتست از: گسترش فرهنگ حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق شهری و روستایی کشور، استفاده از پتانسیل تشکل‌های مردمی در راستای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی و افزایش سرانه فضای سبز شهرها و روستاها، ایجاد اشتغال مولد و افزایش بهره‌وری از منابع آب‌وخاک در اراضی در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با هدف افزایش تولید محصولات باغی.
کمک به جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و گسترش بی‌رویه شهرها و روستاها، مقابله با کانون‌های بحرانی بیابان‌زایی و پدیده گرد و غبار با ایجاد و گسترش فضای سبز، کمک به کاهش آلودگی هوا و ایجاد محیط زیست بهینه شهری و روستایی و حمایت از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در راستای توسعه فضای سبز در محدوده و حریم شهرها و روستاها در پروژه‌های مشارکتی؛ سایر اهداف این تفاهم نامه است.
زمینه‌های همکاری دو طرف در اجرای مفاد این تفاهم نامه عبارتست از: برنامه‌ریزی مشترک در جهت اجرای طرح‌های گسترش فضای سبز در کشور، ایجاد زمینه‌های تبادل تجربیات و دانش فنی جهت افزایش بهره‌وری منابع در نگه‌داری و توسعه فضای سبز شهرها و روستاها.
ایجاد زمینه بهره‌مندی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از تسهیلات سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی واقع در محدوده و حریم شهرها و روستاها و همکاری در زمینه شناسایی، ترویج و تولید نهال مناسب (گونه‌های با نیاز آبی کم، مقاوم، بومی و سازگار با محیط زیست) در فضای سبز شهری و روستایی؛ دیگر زمینه‌های همکاری دو طرف است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari