یک سوم لوازم خانگی موجود قاچاق است
به گزارش بورس نیوز، محمدرضا شهیدی، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور با بیان اینکه عمده لوازم‌خانگی قاچاق از مرز‌های غربی و جنوبی وارد می‌شود، اظهار کرد: بخشی از این کالاها، در اصل کالا‌های تقلبی است که افراد سودجو لوگوی برند‌های معروف را به آن‌ها الصاق می‌کنند.
وی افزود: همچنین برخی دیگر از آن‌ها لوازم خانگی تولید کشور مصر است که از سوی برند‌های بزرگ جهان به منظور مصرف در بازار آفریقا طراحی و تولید شده و با گذر از کشور‌های اردن و عراق به بازار کشورمان راه می‌یابد.
شهیدی بیان کرد: عمده لوازم‌خانگی یاد شده، اجناس درجه ۲ برند‌های مطرح کره جنوبی است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور ادامه داد: از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه تولید انواع تلویزیون در کشور با رشد ۲۰ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همراه شد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: با وجود افزایش تولید کارخانجات، اما پایین بودن قدرت خرید مردم سبب شده تا شاهد رکود در بازار باشیم.
وی گفت: این رکود در شرایطی است که به‌هرحال زمزمه افزایش احتمالی قیمت‌ها برخی افراد را به سمت بازار می‌کشاند، ضمن اینکه به هر حال تلویزیون یک کالای ضروری است و مردم به آن نیاز دارند.
شهیدی عنوان کرد: آخرین بار تیرماه امسال و زمانی که دلار به نرخ ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شد، افزایش ۱۵ درصدی قیمت تلویزیون اجازه داده شد.
وی ادامه‌داد: امروز و با گذشت چند ماه از آن زمان، با توجه به افزایش شدید قیمت ارز، تورم کلی حاکم بر اقتصاد و به‌ویژه بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل، شرکت‌ها درخواست خود برای افزایش قیمت‌ها را به وزارت صمت ارائه داده‌اند که در دست بررسی است.
شهیدی خاطرنشان‌کرد: درخواست افزایش قیمت بسته به نوع تلویزیون تولیدی شرکت‌ها، بین ۱۰ تا ۲۵ درصد بوده است که باید ببینیم آیا با آن موافقت می‌شود یا خیر؟
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور گفت: به جرات می‌توان گفت اکنون یک‌سوم محصولات لوازم خانگی موجود در بازار قاچاق است که در این میان قاچاق‌پذیری تلویزیون از دیگر محصولات بیشتر است.

source

توسط ecokhabari