قیمت نفت در ابتدای معاملات امروز دوشنبه افزایش یافت؛ این در حالی است که قیمت نفت طی هفته گذشته حدود ۸ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود در بیش از سه هفته گذشته رسید. افزایش قیمت نفت در معاملات امروز، حکایت از نشانه‌های بهبود تقاضا در چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، دارد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از رویترز، در آغاز معاملات امروز، ۶ فوریه، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش به ۸۰ دلار و ۱۰سنت در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه رسید.
در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، پس از آن که افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو اعلام شد، این امر به نوبه خود سبب افزایش دلار و در نتیجه کاهش ۳ درصدی برنت و WTI شد.
این در حالی است که طی هفته گذشته ترس از رکود بر بازار حاکم بود. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز یکشنبه تاکید کرد که بهبود چین همچنان یک محرک کلیدی برای قیمت نفت است.
آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد نیمی از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری از طریق چین حاصل شود، جایی که بیرول گفت تقاضا برای سوخت جت در حال افزایش است.
او گفت بسته به اینکه این بهبود چقدر قوی است، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش که با هم اوپک پلاس نامیده می‌شوند، ممکن است مجبور شوند تصمیم خود برای کاهش ۲ میلیون بشکه ای تولید تا سال ۲۰۲۳ را دوباره ارزیابی کنند.
به گفته تحلیلگران ANZ، «در حال حاضر، بازار انرژی انتظار دارد کشورهای غیر اتحادیه اروپا، واردات نفت خام روسیه را افزایش دهند و در نتیجه اختلال کمی در عرضه کلی ایجاد خواهد شد.»
آنها ادامه دادند: «با این وجود، ادامه محدودیت اوپک در عرضه باید بازار را محدود نگه دارد.»
قیمت نفت و طلا در معاملات امروز
به گزارش سنا از سی ان بی سی، قیمت نفت برنت در معاملات امروز، دوشنبه، ۶ فوریه، در ساعت ۹:۵۸ به وقت تهران، با افزایش ۰.۲۸ درصدی در هر بشکه ۸۰ دلار و ۱۶ سنت در هر بشکه معامله شد.
همچنین تا لحظه تنظیم گزارش، نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) افزایش ۰.۱۴ درصدی را به ثبت رساند و در هر بشکه، ۷۳ دلار و ۴۹ سنت معامله شد.
طلا نیز تا لحظه تنظیم این گزارش، افزایش ۰.۷۴ درصدی را تجربه کرد و هر اونس طلا به قیمت یک هزار و ۸۹۰ دلار و ۴۰ سنت معامله شد.
همچنین نقره با افزایش ۰.۵۴ درصدی، ۲۲ هزار و ۵۲۵ دلار معامله شد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari