سود سپرده های بانکی از مالیات معاف است
به گزارش بورس نیوز، داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه، هنوز در باره نرخ افزایش دستمزد نمی‌توان با قطعیت اظهار کرد، هرچند لایحه دولت پیش بینی رشد ۲۰ درصد را داشت، اظهار کرد: نرخ رشد مالیات بر دستمزد کارکنان ۲۷ درصد است. بخشی از مالیات وصولی مربوط به دوره‌های قبل است، برخی از مودیان مالیات تکلیفی حقوق و دستمزد را به خزانه واریز نکرده اند. همچنین پرونده‌های رسیدگی نشده سنوات قبل بررسی خواهد شد. بر این اساس رشد نرخ مالیات بیش از نرخ رشد حقوق است. میزان وصول مالیات حقوق بیش از نرخ مصوب در قانون بودجه بوده است که به مجموع دراند سنوات گذشته و سال بودجه‌ای رسیدگی و وصول می‌شود.
وی افزود: در مشاغل عقب افتادگی در حوزه مالیات وجود دارد، این موضوع به مالیات توافقی دوره‌های گذشته با رشد ۱۰ تا ۱۵ درصد مرتبط بوده است. به عنوان مثال مالیات مشاغل در تبصره ۱۰۰ رشد پایینی داشته است. میانگین پرداخت مالیات یک صنف ۶ میلیون و مالیات پرداختی حقوق بگیر ۸ میلیون بوده و این فاصله در طول تاریخ ایحاد شده و تلاش می‌کنیم این مشکل بر طرف شود. یعنی مالیات مشاغل از طریق واریز به پوز محاسبه می‌شود. منظور گفت: ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مودی در بخش مشاغل مالیات مقطوع را پذیرفتند. این درحالی است که اطلاعات این مالیات از فروش مودی محاسبه شده بود. بر این اساس مالیات مشاغل و اصناف در سال ۱۴۰۰ رشد ۲۰۰ درصدی داشته است. به این ترتیب با رویکرد جدید برای برخی اصناف دو برابر و برای گروه‌های دیگر تا ۳ برابر افزایش میزان مالیات رخ داده است.
رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف شده، بیان کرد: فعلا هیچ بحثی از حذف معافیت مذکور مطرح نشده است. سود سپرده گذاران نسبت به تورم به قدری نیست که بتوان از آن مالیات گرفت. چراکه این موضوع نظام بانکداری را مختل خواهد کرد.
وی با اشاره به رشد درآمد‌های مالیاتی در سال آینده ادامه داد: سال آینده مالیات به ۷۰۰ همت خواهد رسید که رشد ۵۴ درصدی خواهد داشت. منبع اول این رشد تعداد زیاد پرونده مالیاتی باقی مانده از دوره‌های قبل در هیئت‌های بدوی، تجدید نظری و شورای عالی مالیاتی است. رقم پرونده‌های بلاتکلیف مالیاتی در هیئت‌های رسیدگی بالغ بر ۲۱۳ همت است. امسال حدود ۲۰۰ همت پرونده سنوات قبل (از سال ۹۵ به این سو) قطعی سازی شده است. حدود ۴۰ درصد این برآورد قابل وصول است. منظور ادامه داد، ۴۵ درصد مالیات‌ها از محل ارزش افزوده است، بر این اساس منبع دوم پوشش افزایش درامد‌های مالیاتی نیز مربوط به مالیات ارزش افزوده است. عامل سوم مربوط به تحقق ۷۰۰ همت دراند مالیاتی قانون پایانه‌های فروشگاهی است.
وی افزود: از ابتدای آبان این قانون اجرایی شده است که اجرای آن شیب قابل قبولی داشته است. تاکنون ۱۱ میلیون صورت حساب از شرکت‌های مشمول صادر شده است. در سه ماه اخیر رقم این صورت حساب‌های ۴۰۰ شرکت بورسی بالغ بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است. میزان مالیات ارزش افزوده نیز ۳۳ همت است. به این ترتیب مالیات عملکرد و ارزش افزوده رشد جدی خواهد کرد. در این سامانه ۵۰ هزار شرکت مشخص شده اند که از شرکت‌های بورسی خرید کرده اند.

source

توسط ecokhabari