گمرک ایران با هوشمندسازی و اعمال کنترل های هوشمندانه به سمت تسهیل و تسریع در تشریفات گمرکی و افزایش سرعت در ارائه خدمات گمرکی گام بر می دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در آئین آغاز رسمی بهره برداری از ۴ دستگاه آشکار ساز (X_Ray) گفت: براساس سیاست‌های وزارت اقتصاد و برنامه‌های مدون گمرک جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی شده تا در جهت هوشمندسازی و اعمال کنترل‌های هوشمندانه با هدف افزایش سرعت ارائه خدمات به صاحبان کالا، کاهش میانگین ساعت تشریفات گمرکی، افزایش دقت بازرسی‌ها و مبارزه مؤثر و هوشمندانه‌تر با قاچاق کالا و امکان تسریع در ظرفیت ترانزیت در کشور حرکت کنیم.
رضوانی فر با اشاره به اینکه از نصب اولین دستگاه ایکس ری در گمرک (سال ۸۲) به طور میانگین سالانه یک دستگاه ایکس ری در گمرکات نصب شده است در خصوص برنامه ریزی گمرک جهت استقرار آشکار ساز (x_Ray) در گمرکات کشور، گفت: برنامه ریزی گمرک این است که آن تعداد دستگاه‌های ایکس ری که در این ۱۸ سال گذشته در گمرکات نصب شد، حداقل همان تعداد در سال ۱۴۰۲ در گمرکات راه اندازی شود.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اعلام هزینه سرمایه گذاری هر دستگاه ایکس ری به میزان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان، بیان کرد: با توجه به نیاز گمرک به ۵۰ دستگاه ایکس ری، نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی است که این رقم از محل تأمین منابع داخلی گمرک امکانش کمتر فراهم است و باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.
رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: ظرفیت فنی، دانش و انگیزه برای ساخت دستگاه‌های ایکس ری در داخل کشور توسط شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد و فقط باید با طراحی یک مدل تأمین مالی مناسب و استفاده از ظرفیت شرکت‌های سرمایه گذار با همکاری وزارت اقتصاد نسبت به تهیه و ساخت دستگاه‌های ایکس ری برای نصب در گمرکات کشور اقدام شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari