مشهد – تولیت آستان قدس رضوی گفت: دولت سیزدهم تسریع در احداث قطار سریع‌السیر تهران – مشهد را به‌عنوان خدمتی ماندگار پیگیری کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار با وزیر و معاونین وزارت راه و شهرسازی که در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد، ضمن تبریک حسن اعتماد ریاست جمهوری و اعتماد مجلس شورای اسلامی برای اعطای مسئولیت به مهرداد بذرپاش، اظهار کرد: از محضر خداوند متعال و امام الرئوف علی بن موسی الرضا (ع) توفیق و موفقیت دولت سیزدهم و مسئولان دلسوز و پرتلاش نظام مقدس اسلامی را برای خدمت‌گزاری به مردم و کشور مسئلت دارم؛ مسئله مسکن و ترابری در کنار معیشت و بهداشت جزو نیازهای اساسی مردم بوده و این خود نشان دهنده اهمیت کار این وزارتخانه است.
وی به محدودیت‌ها، موانع و مشکلاتی که به واسطه تحریم‌های ظالمانه استکبار پیش روی مسئولان برای اجرای پروژه‌ها وجود دارد، اشاره کرد و ادامه داد: کار در شرایط محدودیت بسیار مشکل است اما خداوند نیز در سختی‌ها بیشتر انسان را کمک می‌کند و توسل و تضرع انسان به درگاه الهی نیز بیشتر می‌شود لذا کار در شرایط دشوار برکات معنوی دارد که آن برکات معنوی ان‌شاءالله مشکلات را برطرف خواهد کرد.
پیشرفت کشور علی‌رغم وجود محدودیت‌ها
تولیت آستان قدس رضوی، اراده، اخلاص و توکل بر خدا را رمز عبور از مشکلات دانست و تصریح کرد: کشور پس از انقلاب علی‌رغم همه چالش‌ها همچون جنگ تحمیلی هشت ساله، مشکلات داخلی، فشارها و تحریم‌های گسترده استکبار، توفیقات و پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورده است که این توفیقات جز با عنایت خداوند متعال حاصل نمی‌شد.
وی اضافه کرد: دوران دفاع مقدس تابلوی بسیار زیبایی از عنایات الهی و فائق آمدن بر مشکلات و تنگناهاست، دفاع مقدس تنها جنگ ایران و رژیم بعث عراق نبود، در جریان آن تمام دنیای استکبار در مقابل ما می‌ جنگید و صدام آنان را نمایندگی می‌کرد اما با عنایت الهی، بدون اینکه حتی یک وجب از خاک کشور را به دشمن بدهیم از این جنگ سربلند بیرون آمدیم.
مروی به مشکلات پیش روی زائران اشاره و اظهار کرد: مشکل کمبود پارکینگ در اطراف حرم مطهر یکی از مشکلات مهم زائران است که این مشکل در مناسبت‌های مذهبی با توجه به افزایش حضور زائران تشدید می‌شود؛ آستان قدس سال‌هاست برای رفع مشکلات زائران و مردم، زیرگذر حرم را به‌طور موقت به این منظور اختصاص داده درحالی‌که در طراحی ابتدایی و هنگام ساخت، کاربری عبادی و رواق برای زیرگذر مدنظر بوده است.
لزوم همراهی دولت برای حل معضل پارکینگ اطراف حرم
وی خاطرنشان کرد: امکانات استانی و شهری پاسخ‌گوی ساخت پارکینگ‌هایی که تنها در ایام محدودی از سال مورد استفاده قرار گیرند، نیست؛ از این رو همان‌گونه که در قم، دولت برای ساخت پارکینگ‌های اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) پای کار آمد، در مشهد نیز دولت باید برای رفع مشکل پارکینگ زائران ورود کند.
تولیت آستان قدس رضوی همچنین به مشکلات مناطق حاشیه شهر مشهد که مورد دغدغه مقام معظم رهبری نیز هست، اشاره و تصریح کرد: آستان قدس رضوی به میزان توان و امکانات تلاش کرده تا ضمن رعایت حقوق شرعی و ملاحظات وقف، برخی مشکلات حاشیه شهر مشهد را رفع کند اما رفع مشکلات این مناطق نیازمند اراده‌ای ملی و همراهی مدیران کشوری برای اجرای طرح‌های پیش‌بینی‌شده است.
وی نسبت به توجه به صیانت از موقوفات در طرح های شهرسازی تأکید و عنوان کرد: زمین های موقوفاتی آستان قدس رضوی، اراضی متعلق به حضرت رضا (ع) است که واقفان با خلوص نیت وقف آستان حضرت ثامن الحجج (ع) کرده‌اند و ما موظف به نگهداری و عمل به نیات واقفان هستیم و این زمین‌ها متعلق به هیچ فردی نیست.
دولت در احداث قطار سریع‌السیر تهران – مشهد را تسریع کند
مروی از وزارت راه و شهرسازی خواستار پیگیری و تسریع اجرای پروژه قطار سریع‌السیر تهران – مشهد شد و گفت: این طرح پروژه‌ای است که منفعت آن برای مردم کاملأ محسوس بوده و مورد استفاده جمعیت قابل توجهی از مردم است، همچنین موجب تسهیل امر زیارت خواهد شد که زیارت در انسان‌سازی، تربیت نفوس و امنیت ملی کشور نقش بسیار تأثیرگذاری دارد و خدمتی ماندگار از دولت سیزدهم برای تسهیل امر زیارت است.
وی بر لزوم توسعه متوازن مشهد تأکید کرد و گفت: توسعه شهر مشهد باید به‌صورت متوازن و با محوریت حرم مطهرصورت پذیرد؛ اکنون این نگرانی وجود دارد که در آینده تمام آثار شهری و امکانات به یک سمت شهر برود و مناطق پیرامونی حرم مطهر به بافت قدیمی مبدل شوند؛ برای تحقق توسعه متوازن مشهد، آستان قدس برای همکاری آمادگی کامل دارد.
گفتنی است، در ابتدای این دیدار، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی گزارشی از اقدامات و برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود در خصوص اتمام پروژه‌های نیمه تمام، توسعه زیر بناهای حمل و نقل، پاسخگویی به نیاز مردم کم‌درآمد در تأمین مسکن و غیره ارائه داد و گفت: مسکن یکی از اولویت‌های این وزارتخانه است که هم تکلیف قانونی، هم وعده دولت و هم نیاز کشور است که در این زمینه اقدامات بسیار خوبی در دست اقدام است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari