در جریان معاملات هفته منتهی به ۲۱ بهمن‌ماه، فرابورس ایران روندی آرام را شاهد بود به‌طوری که نماگر اصلی بازار سهام کار خود را با پیشروی ۰.۱ درصدی به پایان برد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرابورس ایران، در هفته‌ای که یک روز معاملاتی نیز به دلیلی تعطیلی شنبه ۱۵ بهمن‌ماه کمتر داشت، حجم مبادلات اوراق بهادار در مجموع کل بازارهای فرابورس به رقم ۲۷.۳ میلیارد ورقه و ارزش آن به ۲۶۹ هزار میلیارد تومان رسید.
در این میان نگاهی به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام در هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد که گروه «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» با سهم ۱۴ درصدی بیشترین سهم از این معاملات را به خود اختصاص داد و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری»، «محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر»، «فلزات اساسی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.
در ۴ روز معاملاتی هفته گذشته، در بازار اول فرابورس ۴.۹ میلیارد برگه سهم به ارزش افزون بر ۲ هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان داد و ستد شد. در این مدت همچنین مالکیت ۷.۳ میلیارد برگه سهم به ارزش بیش از ۲ هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان در بازار دوم تغییر کرد. همچنین در بازار پایه نیز حجم معاملات و ارزش معاملات به ترتیب با ۱۰ درصد و ۲۴ درصد افت مواجه شدند تا با داد و ستد ۶.۲ میلیارد برگه سهم، ارزش معاملات این بازار به ۳ هزار و ۹۵ میلیارد تومان برسد.
در جریان معاملات هفته منتهی به ۲۱ بهمن، در بازار ابزارهای نوین مالی، ارزش معاملات بدون تغییر چندانی نسبت به هفته پیش از آن به ۲۶۰ هزار میلیارد تومان رسید. در این میان حجم معاملات این بازار نیز به ۸.۷ میلیارد برگه رسید که رقم مزبور نسبت به هفته دوم بهمن ماه بیانگر ۳۴ درصد کاهش بود.
رصد ارزش معاملات ابزارهای نوین مالی به تفکیک ابزارها بیانگر این است که در هفته‌ای که شاهد پذیره‌نویسی اوراق نیکوکاری زلزله خوی بودیم، ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی با ۲ درصد افزایش روبرو شد و به ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین حجم معاملات این اوراق نیز با پیشروی ۲.۳ درصدی به ۳ میلیارد ورقه نزدیک شد.
این گزارش می‌افزاید در هفته‌ای که پذیره‌نویسی صندوق جسورانه ارغوان در فرابورس آغاز شد، ارزش معاملات صندوق‌های قابل معامله به ۷ هزار و ۶۵۲ میلیارد تومان رسید. همچنین در این مدت نزدیک به ۱۳۴ میلیارد تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز در این بازار داد و ستد شد که نشان می‌داد ارزش معاملات تسه و ته ملی ۱۸ درصد کاهش یافته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari