حسین سعیدی‌ گفت: یکی از مزایای تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد این است که در این روش به نوعی پیش فروش محصول انجام می‌شود. در مورد اوراق سلفی که در گذشته منتشر می‌شد، در زمان سررسید به جای تحویل محصول، تسویه نقدی انجام می‌شد؛ اما ویژگی اوراق سلف موازی استاندارد خودرویی این است که در زمان سررسید، در صورت تمایل دارندگان اوراق، خودروسازان متعهد به تحویل فیزیکی محصول هستند و به سبب همین ویژگی می‌توان گفت دارندگان اوراق در شرایط تورمی به نوعی از گزند اُفت ارزش سرمایه‌گذاری‌ها مصون خواهند ماند. 
حسین سعیدی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، با اشاره به برنامه بهمن موتور برای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد وانت کارا با سررسید ۲ ساله و ارزش ۲ هزار میلیارد تومان بیان کرد: کاملا موافق تامین مالی خودرو و قطعه‌سازان از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد هستم. این روش مزایای متعددی نسبت به سایر روش‌های تامین مالی برای شرکت‌ها به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: یکی از مزایای مهم تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی، مدت زمان تسویه بدهی است. طبیعتاً هر چه مدت زمان سررسید اوراق طولانی‌تر باشد، برای شرکت‌ها(چه به دنبال تامین مالی برای تامین سرمایه در گردش باشند و چه به دنبال اجرای پروژه باشند) بهتر خواهد بود. از این رو اوراق سلف موازی با سررسید دو ساله نسبت به تسهیلات یکساله مطلوب‌تر خواهد بود. مضاف بر اینکه شرکت‌ها بعد از انتشار این اوراق، تا زمان سررسید تعهدی بابت پرداخت ندارند و از این جهت فشار کمتری متوجه متقاضیان تامین مالی از این روش خواهد شد. نکته بعدی وثائق و تضامین جهت انتشار این اوراق است. با توجه به بالا بودن گردش پولی خودروسازان در بانک‌ها و نیز در اختیار داشتن سهام‌ شرکت های زیرمجموعه، این شرکت‌ها راحت‌تر امکان وثیقه‌گذاری خواهند داشت.
سعیدی ادامه داد: مزیت بعدی تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد این است که در این روش به نوعی پیش فروش محصول انجام می شود. در مورد اوراق سلفی که در گذشته منتشر می شد، در زمان سرویس به جای تحویل محصول، تسویه نقدی انجام می‌شد؛ اما ویژگی اوراق سلف موازی استاندارد خودرویی این است که در زمان سررسید، در صورت تمایل دارندگان اوراق، خودروسازان متعهد به تحویل فیزیکی محصول هستند و به سبب همین ویژگی می‌توان گفت دارندگان اوراق در شرایط تورمی به نوعی از گزند اُفت ارزش سرمایه‌گذاری‌ها مصون خواهند ماند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: علاوه بر این حتی اگر برخی از شرکت‌هایی که اقدام به تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد خودروی می‌کنند، شرکت‌هایی زیان‌ده باشند، باز هم به دلیل وثایق و تضامین کافی، ریسک نکول متوجه سرمایه‌گذاران نخواهد بود. در مجموع می‌توان گفت اگرچه این ابزار نیازمند اصلاحاتی است، اما مزایای متعددی نسبت به سایر روش‌های تامین مالی برای شرکت‌های تولیدی در بر خواهد داشت.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari