بر اساس گزارش ماهانه مرکز پژوهش توسعه و مطالعات اسلامی مبنی بر وضعیت بازار سرمایه کشور در دی ماه، ارزش بازار سرمایه حدود ۸۵.۲۱۳ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱.۸% و ۱۹.۷% افزایش را نشان می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، همچنین ارزش معاملات بازار سهام طی این ماه حدود ۱۲,۵۴۹ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با ماه قبل ۳.۱% افزایش یافته است. جذب و تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه از دو روش سرمایه‌ای و بدهی در ۱۰ ماه نخست سال جاری حدود ۳.۴۷۸ هزار میلیارد ریال است.
ارزش بـازار اوراق بهادار
در پایان معاملات دی ماه ۱۴۰۱ ارزش بازار اوراق بهادار شامل ارزش‌ کل بورس تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی و بورس کالا به ۸۵.۲۱۳ هـزار میلیـارد ریـال رسیـد که در مقایسه با ماه گذشته حدود ۱۲% افزایش داشته است.
گزارش ماهانه وضعیت بازار سرمایه در دی ۱۴۰۱ منتشر شد
شـاخـص‌هـای بـازار سـرمـایـه
بررسی شاخص‌های بازار سرمایه نشان می‌دهد در پایان معاملات دی ماه، شاخص‌کل (وزنی ارزشی) بورس اوراق بهادار حدود ۱۳% و شاخص‌کل (وزنی ارزشی) فرابورس ایران حدود ۱۲% افزایش نسبت به پایان ماه قبل داشته‌اند. بیشترین و کمترین کمیت ثبت شده برای شاخص‌کل بورس اوراق بهادار تهران طی دی ماه سال جاری ۱.۶۸۹.۱۴۴ و ۱.۵۳۸.۰۰۳ واحد و برای شاخص کل فرابورس ایران به ترتیب ۲۱.۵۰۸ و ۱۹.۵۳۸ واحد به ثبت رسیده است. شاخص صکوک فرابورس ایران نیز در پایان آذر ماه سال ۱۴۰۱، حدود ۶۲۷ واحد بوده ‌است که در پایان معاملات دی ماه با یک درصد افزایش به حدود ۶۳۴ واحد رسیده است.
گزارش ماهانه وضعیت بازار سرمایه در دی ۱۴۰۱ منتشر شد
ارزش معـاملات بـازار سرمـایـه
مجموع ارزش معاملات بورس‌ها بدون احتساب ارزش معامله اوراق بدهی در عملیات بازار باز (بورس تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی) در پایان دی ماه ۱۴۰۱ به رقم ۴.۰۱۳ هزارمیلیارد ریال رسید که حدود ۱۰ درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد. کمیت مذکور در دوره ۱۳ ماهه اخیر به تفکیک بورس‌ها در نمودار زیر گزارش شده است.
گزارش ماهانه وضعیت بازار سرمایه در دی ۱۴۰۱ منتشر شد
جـذب و تجهـیـز منابع مالی از طریق بـازار سرمایه
ارزش جذب و تجهیز منابع به تفکیک سرمایه‌ای و بدهی (بدون احتساب تغییرات ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری) از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۱۴۰۱ حدود ۳.۴۷۸ هـزارمیلیـارد ریـال بوده است. این در حالی است که ارزش جذب و تجهیــز منابع در دوره ده ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حدود ۵.۵۸۱ هزارمیلیارد ریال بوده است. همچنین ارزش مانده اوراق بدهی منتشره در پایان دی ماه سال جاری ۵.۸۴۸ هزارمیلیارد ریال بوده است که از این مقدار، دولت ناشر حدود ۷۲.۲% اوراق، سهم ناشران غیردولتی ۲۵.۱% و سهم شهرداری‌ها مجموعاً ۲.۷% است. همچنین از منظر نوع اوراق، بیشترین ارزش مانده اوراق به ترتیب مربوط به اوراق مرابحه با ۴۲.۹%، اسناد خزانه با ۲۹.۹%، اوراق اجاره با ۱۰% و اوراق سلف موازی استاندارد با ۵% است.

گزارش ماهانه وضعیت بازار سرمایه در دی ۱۴۰۱ منتشر شد

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari