رضا عیوض‌لو گفت: حجم فعالیت‌ صندوق‌های بازارگردانی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های پیشین به مراتب کاهش یافته است که شیوه و مدل بازارگردانی‌ آن‌ها اصلاح خواهد شد. در اصلاح مدل عملیاتی بازارگردانی، به‌ دنبال جایگزینی صندوق‌های بازارگردانی حرفه‌ای، در عوض درگیر شدن منابع ناشران هستیم.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، رضا عیوض‌لو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در دوازدهمین نشست تخصصی صنایع با موضوع بررسی «صنعت بانک و موسسات اعتباری»، اظهار کرد: در جهت تسهیل‌گری فعالیت شرکت‌های بازار سرمایه، بازنگری‌هایی در خصوص بحث حاکمیت شرکتی داشته‌ایم که از جمله آن می‌توان به عدم الزام این امر برای شرکت‌های بازار پایه فرابورس اشاره کرد.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس مطرح کرد: حجم فعالیت‌ صندوق‌های بازارگردانی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های پیشین به مراتب کاهش یافته است که شیوه و مدل بازارگردانی‌ آن‌ها اصلاح خواهد شد. در اصلاح مدل عملیاتی بازارگردانی، به‌دنبال جایگزینی صندوق‌های بازارگردانی حرفه‌ای در عوض درگیر شدن منابع ناشران هستیم.
عیوض‌لو گفت: در خصوص تناقض‌های مقرراتی نیز جلساتی را با بیمه مرکزی داشتیم و به‌زودی تفاهم‌نامه‌ای در ارکان بالادستی منعقد خواهیم کرد تا تعارض منافع به حداقل برسد و هماهنگی‌های لازم مابین نهادها شکل بگیرد. همچنین این موضوع را باید از بانک مرکزی نیز دنبال کنیم.
در مورد مشکلات صنعت بانکی، کانون بانک‌ها را به‌عنوان مجرای ارتباط در نظر گرفتیم و در واقع پیشنهادهای مطرح شده و اقداماتی که موجب بهبود فرآیندهای عملیاتی این صنعت می‌شود را از این طریق بررسی کردیم. طبق آخرین بررسی‌ها مغایرت‌هایی در این صنعت وجود دارد که به همین منظور با بانک مرکزی جلساتی را برای لحاظ شدن چارچوبی استاندارد در بخش‌های نظارتی داشته‌ایم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نگرانی‌ها در نحوه تدوین لایحه بودجه، گفت: در خصوص تدوین لایحه بودجه جلساتی را در شهریور ماه سال جاری با کانون‌ها و تشکلات خودانتظام و بورس‌ها داشته‌ایم و با بررسی دغدغه‌ها و ابعاد پنهان این صنعت، پیشنهاداتی را برای اصلاحات لازم به دولت ارائه کردیم.
عیوض‌لو بیان کرد: بحث حسابرسی بانک‌ها مشمول اصل ۴۴ می‌شود و در این خصوص موضوع مطالبات دولت و اکچوئری به‌میان می‌آید؛ ما در تلاش هستیم که راه حل مشترکی با نهادهای ذی‌ربط برسیم تا بندهایی که شفافیت صورت‌های مالی را مخدوش می‌کند را مرتفع کنیم.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در ادامه با اشاره به تسعیر دارایی و بدهی ارزی بانک‌ها، مطرح کرد: قصد داریم با بانک مرکزی در خصوص برابری احتساب دارایی ارزی بانک‌ها با نرخ ۹۰ درصد ارز نیمایی، مکاتبه کنیم.
وی با اشاره به دغدغه فعالان بازار سرمایه نسبت به پرداخت مالیات، بیان کرد: بحث مالیاتی شرکت‌های بورسی عمدتا نشات گرفته از سه قانون رفع موانع تولید، جهش تولید مسکن و پایانه‌های فروشگاهی است که می‌تواند تاثیر با اهمیتی بر شرکت‌ها بگذارد، حتی در مواردی می‌تواند بر عملیات شرکت‌ها نیز تاثیرگذار باشد.
عیوض‌لو گفت: فروش اموال مازاد بانک‌ها به‌طبع باید با رعایت صرفه و صلاح سهامداران باشد؛ از آنجایی که موضوع منافع سهامداران به‌ میان می‌آید، در اجرای این امر باید منافع سهامداران لحاظ بشود. درمورد مفاد قانونی مربوط به این مسئله باید بررسی‌های لازم در خصوص اثربخشی موارد قانونی بشود، در صورتی که تاثیرات لازم وجود نداشته باشد، می‌توان به اصلاح آن فکر کرد و در صورتی که اثربخش بوده باید نسبت به‌ نحوه اجرای قوانین و لحاظ شدن منافع سهامداران توجه شود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari