سید احسان خاندوزی بیان کرد: در صورت محول شدن نرخ‌گذاری گاز صنایع به دولت (پس از تصویب نهایی در بودجه ۱۴۰۲)، شک نکنید دولت براساس معیارهای حفظ رقابت‌پذیری محصولات داخلی خود و سودآوری صنایع ملی، اقدام به قیمت‌گذاری خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در نشست مطبوعاتی امروز خود با اصحاب رسانه در پاسخ به این پرسش که با توجه به محول کردن تعیین نرخ گاز از سوی کمیسیون تلفیق به دولت، دولت چه برنامه‌ای برای تعیین نرخ گاز دارد به خبرنکار «سنا» گفت: آن چیزی که در مورد قیمت گاز مطرح شده مستلزم این است که این تصمیم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نهایی شود.
وی عنوان کرد: در صورت نهایی شدن این تصمیم و محول شدن نرخ‌گذاری گاز صنایع به دولت، شک نکنید که دولت براساس معیارهای حفظ رقابت‌پذیری محصولات داخلی خود و سودآوری صنایع ملی، اقدام به قیمت‌گذاری خواهد کرد.
سخنگوی اقتصادی دولت درباره قیمت‌گذاری دستوری در صنعت شوینده و لاستیک نیز اظهار کرد: پس از دریافت اطلاعات لازم و جویا شدن از تصمیمات وزیر صمت در خصوص این صنایع، اطلاع‌رسانی خواهد شد.
عرضه خودرو در بورس کالا ادامه می‌یابد
سخنگوی اقتصادی دولت درباره عرضه خودرو در بورس کالا توضیح داد: نظر فعلی وزارت صمت، شورای عالی بورس و کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ادامه عرضه خودرو در بورس کالا است.
خاندوزی توضیح داد: روش قرعه‌کشی در مقایسه با روش‌های دیگری چون عرضه رقابتی در بورس کالا، مزایا و معایبی دارد و سیاست‌گذار باید به تناسب اینکه در چه مقطع زمانی کدامیک از این روش‌ها بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت، انتخاب کند.
تصویب بسته جدید برای سودآوری صنایع
سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه یک بسته جدید در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای حمایت از سودآوری صنایع بورسی مصوب شد، اظهار کرد: امیدواریم ابلاغ این مصوبه در روزهای آینده، گامی برای حمایت از ادامه سودآوری صنایع در سال آینده باشد.
وی تاکید کرد: این تلاش‌ها برای این است که زمینه‌های ثبات بازار تداوم یابد.
رشد ۶۰ درصدی درآمدهای دولت
خاندوزی با ارائه گزارش مالی یازده ماهه دولت در سال ۱۴۰۱ گفت: در این مدت ۱۱۴۷ هزار میلیارد تومان مجموع درآمدهای واریزی به خزانه دولت بوده که معادل ۹۰ درصد مبلغ مصوب بودجه مجلس است.
وی با اعلام اینکه درآمدهای دولت در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است، افزود: در بخش هزینه‌های بودجه نیز در این مدت ۱۱۵۴ هزار میلیارد تومان مجموع هزینه‌های دولت بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد افزایش داشته است.
خاندوزی درباره پرداخت های عمرانی دولت نیز توضیح داد: در این مدت میزان پرداخت‌های عمرانی به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.
وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه مانده بدهی دولت به بانک مرکزی در ۱۱ ماهه امسال به صفر رسیده است، گفت: به طور متوسط ماهانه ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت صرف بازپرداخت اصل و سود اوراق سال‌های گذشته شده است.
رشد نقدینگی به ۳۴.۱ درصد رسید
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به سیاست‌های اقتصادی دولت برای کنترل تورم و نقدینگی اشاره کرد و افزود: با توجه به آمار بانک مرکزی، در دوازده ماه منتهی به دی ۱۴۰۱ رشد نقدینگی به ۳۴.۱ درصد رسیده که همانند سه ماهه پاییز امسال دارای کاهش بوده است. دولت در در شبکه مالی و نقدینگی دارای انضباط پولی است و از محل کسری بودجه و رشد فزاینده کشور سال آینده شاهد شرایط بهتری در تورم خواهیم بود.
وی بیان داشت: میزان تولید صنایع در دی‌ ماه امسال نسبت به سال گذشته ۷.۲ درصد افزایش داشته است.
سخنگوی اقتصادی دولت خاطر نشان کرد: وضعیت بودجه عمومی دولت در ۱۱ ماهه امسال نشان می‌دهد برخلاف برخی نگرانی‌ها، تراز بودجه ضدتورمی بوده است به طوری که شدت رشد نقدینگی نیز کاهش یافته است.
رشد ۶.۷ درصدی تولید در ۱۰ ماهه امسال
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه به ارائه آماری از میزان تولید در واحدهای بزرگ صنعتی پرداخت و گفت: میزان تولید صنایع بزرگ در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۲ درصد رشد داشته و رشد تولید در ۱۰ ماهه امسال نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته ۶.۷ درصد بوده است.
خاندوزی ادامه داد: در ۱۰ ماهه امسال بیشترین رشد تولید برای بخش خودرو و قطعات با ۳۴.۵ درصد بوده است. منسوجات ۳۰.۹ درصد، ماشین آلات و تجهیزات ۲۹.۴ درصد، محصولات فلزی ۱۸ درصد، دارو ۱۰.۷ رشد داشته‌اند.
اکثر مبادلات مالی با چین با یوآن انجام می‌شود
خاندوزی در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست دولت در مبادلات تجاری با شرکای اصلی استفاده حداکثری از ارزهای محلی است تا نیاز به دلار یا یورو به صفر برسد، گفت: تا امروز اکثریت مبادلات با چین بر اساس یوآن صورت می‌گرفته و استفاده از ارزهای محلی به جای دلار و یورو مورد استقبال طرف چینی قرار گرفته است.
سخنگوی اقتصادی دولت اظهار کرد: بانک مرکزی برای استفاده حداکثری یوآن به جای دلار و یورو مذاکرات لازم را با طرف‌های چینی انجام داده در صورت قطعی شدن توافقات اعلام می‌شود.
وی همچنین درباره دستاوردهای سفر اظهار کرد: در مورد ۸ پروژه سرمایه‌گذاری مشخص در سفر رئیس جمهوری به چین توافقاتی صورت گرفته است که در ماه‌های آینده شاهد تاثیرات آن بر اقتصاد خواهیم بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari