محمدرضا فرزین گفت: بخش عمده‌ای از ارزهای سامانه نیما مثل ارز فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و مواد غذایی در تالار اول مرکز مبادلات و به روش کشف قیمت عرضه می‌شود. با این اقدام عرضه ارز بیشتر و با کیفیت می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از مرکز مبادلات ارز و طلای ایران اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا بود که کمی با تاخیر انجام شد و دلیل آن هم مباحث نرم افزاری بود؛ چون بنا بود به بهترین نحو انجام شود. در ۵۰ روز گذشته بیش از ۶.۵ میلیارد دلار ارز به واردات کالا تخصیص داده شد که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است. نرخ ارز نیمایی در سال جاری ۱۷ درصد رشد داشت اما متاسفانه در قیمت‌ کالاها میزان رشد قیمت بیشتر بود.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، انتظارات تورمی و نرخ سازی‌ها، نرخ اعلامی در بازار آزاد را بالا می‌برد، بنابراین باید یک مرکزی برای کشف نرخ واقعی و مرجع ایجاد می‌شود. مرکز مبادله چند جز دارد که بخش اول آن تالار ارزی است. بخش عمده‌ای از ارزهای سامانه نیما مثل ارز فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها و مواد غذایی در تالار اول و به روش کشف قیمت عرضه می‌شود. با این اقدام عرضه ارز بیشتر و با کیفیت می‌شود. ما از لحاظ ذخایر ارزی، باتوجه به تراز مثبت تجاری هیچ محدودیتی برای رفع نیازهای کشور نداریم.
فرزین گفت: از امروز براساس عرضه و تقاضا نرخ ارز کشف می‌شود و پیش‌بینی می‌کنم رشد قابل توجهی در آمار تخصیص ارز خواهیم داشت. تالار دوم نیز برای ارزهای خدماتی است. مرکز مبادله؛ مرجع ارز و طلای کشور خواهد شد و در آینده نزدیک از ابزارهای دیگری در آن مثل ابزار معاملات سلف و فیوچر استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینکه بازار دلار فردایی غیرقانونی اعلام شده است، گفت: دلار را در مبادلات بازار سلف ارز، به نرخ آتی خواهیم فروخت. به این ترتیب تلاش کردیم که وارد بازار فردایی دلار شویم. نرخ فردایی مسئله‌ای بود که باعث ایجاد اخلال در بازار و رشد بی حد و اندازه قیمت دلار می‌شد. برخی سایت‌ها با اهداف ویژه دائما نرخ ارز را افزایش می‌دهند و موجب التهاب در بازار می‌شوند. تقریبا تقاضا همیشگی برای کالایی که قیمت فردایی آن رشد داشته باشد، وجود دارد. ان‌شاالله در مرکز مبادلات ارز و طلای ایران نرخ فردایی را بر اساس واقعیات تعیین خواهیم کرد.
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه هدف ما تسلط بر منابع ارزی کشور است، گفت: امیدواریم که بتوانیم انتظارات را مدیریت کنیم. خواهش بنده از کارشناسان اقتصادی این است که در مدیریت انتظارات اقتصادی به ما کمک کنند. ارائه تصویر منفی از اقتصاد موجب هراس در بازارهای پولی و مالی می‌شود.
فرزین تأکید کرد: برآورد ما این است که در سال آینده منابع ارزی بیشتری داشته باشیم. مذاکراتی که داشتیم احتمالا منجر به گشایش ارزی خواهد شد. اعتقاد ما این است که به دلیل اهمیت ارز در معاملات و تأثیرش روی پیش‌بینی‌های اقتصادی اگر بازار ارز با ثبات شود، می‌توانیم سایر شاخص‌های اقتصادی را با ثبات کنیم.
فرزین درباره مرکز مبادلات ارز و طلای ایران گفت: در همه جای دنیا بانک‌های مرکزی متولی اصلی سامان‌دهی بازار ارز هستند. این مرکز شروع حاکمیت قوی ارزی کشور است. فرآیند تعیین قیمت در تالار مبادلات به صورت کشف قیمت روزانه خواهد بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari