معاون وزیر آب و انرژی افغانستان گفت: به دلیل بروز جنگ‌های متعدد با مشکلات زیادی در حوزه مدیریت منابع آب مواجه بوده و کشمکش‌های سیاسی امکان مدیریت منابع آب را از کشور افغانستان گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، مجیب الرحمان در سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری با بیان اینکه آب سرچشمه حیات بشریت است، گفت: اکنون ما با محدودیت منابع آب مواجهیم که دلیل آن تغییرات اقلیم، کاهش بارندگی و رشد استفاده از آب شیرین است.
وی با بیان اینکه افغانستان به دلیل بروز جنگ‌های متعدد با مشکلات زیادی در حوزه مدیریت منابع آب مواجه بوده است، افزود: کشمکش‌های سیاسی امکان مدیریت منابع آب را از کشور افغانستان گرفته بود.
معاون آب وزیر آب و انرژی افغانستان با بیان‌اینکه اکنون افغانستان با تغییر اقلیم و کاهش آب‌های سطحی و زیرزمینی مواجه است، گفت: این اوضاع زیان زیادی را برای مردم به همراه داشته است.
وی ادامه داد: تحریم‌ها نیز منجر به این شده که مشکلات زیادی در حوزه آب کشور ایجاد شده و دسترسی به منابع آب کم شده است.
معاون آب وزیر آب و انرژی افغانستان اضافه کرد: شهرنشینی و افزایش جمعیت در شهرهایی مثل کابل و قندهار منجر به افزایش تقاضا برای آب شده است و شهر کابل با مشکلات عدیده آبی مواجه است.
الرحمن آلودگی آب و کاهش سطح آب زیرزمینی را از جمله چالش‌ها برشمرد و گفت: ما بنا داریم برای شهر کابل و دیگر شهرها نسبت به انتقال بین حوضه‌ای اقدام کنیم.
وی تاکید کرد: برای انتقال بین حوضه‌ای به همکاری کشورها نیاز داریم.
وی از مسئولین کشورهای حاضر در جلسه خواست در انتقال تجربیات مدیریت منابع آب و محیط زیست به افغانستان کمک کنند.
معاون آب وزیر آب و انرژی افغانستان تاکید کرد: به کارگیری دیپلماسی عادلانه برای حل مشکلات از سوی همه کشورها الزام آور است و حل مشکلات آب‌های مرزی نیاز به همکاری چندجانبه کشورها دارد و در این راستا سازمانهای بین المللی نقش مهمی دارند..
الرحمن در خاتمه اضافه کرد: سیاست افغانستان همسویی با کشورهای همسایه از طریق مذاکره و انتقال تجربیات است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari