سخنگوی وزارت صمت در گفت‌وگو با ریانووستی اعلام کرد که دو خودروساز بزرگ ایرانی یعنی ایران خودرو و سایپا، در حال گرفتن مجوز در روسیه برای صادرات خودرو به این کشور در آینده هستند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از تسنیم، امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت در گفت‌وگو با ریانووستی اعلام کرد که دو خودروساز بزرگ ایرانی یعنی ایران خودرو و سایپا، در حال حاضر در حال گرفتن مجوز در روسیه برای صادرات خودرو به این کشور در آینده هستند.
وی با بیان اینکه سایپا برای تامین ۴۵ هزار خودروی مدل شاهین و کوئیک با یک شرکت بلاروسی قرارداد امضا کرده است، گفت: این دو مدل به بازار روسیه نیز تحویل خواهد شد.
قالیباف مشخص نکرد که سایپا مستقیماً خودروها را به روسیه ارسال می‌کند یا از طریق بلاروس این صادرات را انجام خواهد داد اما توضیح داد که به دلیل تحریم‌های غرب این خودروساز نیاز به شفاف‌سازی دارد.
وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ قرارداد مستقیمی بین خودروسازان ایرانی و روسیه وجود ندارد، تاکید کرد: مذاکرات با مسکو در حال انجام است و خودروها در انتظار صدور مجوز هستند.
بر اساس این گزارش، مسکو و تهران در نوامبر گذشته یادداشت تفاهمی برای صادرات خودروی ایران به روسیه به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار امضا کردند. دو کشور همچنین شرایط تولید مشترک خودرو را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که خودروسازان بزرگ خاورمیانه به دنبال خروج برندهای اروپایی، آمریکایی و ژاپنی به بازار روسیه چشم دوخته‌اند.
در این گزارش، آمده است: ایران خودرو خودروهای اصلاح شده از برندهای چینی هایما و دانگ فنگ را مونتاژ می کند. سال گذشته، ایران همچنین تولید سدان تارا را بر اساس طراحی پژو ۳۰۱ آغاز کرد، در حالی که طبق داده‌های این شرکت‌ها، مدل‌های جدید دیگری که از پژو و سیتروئن به عنوان نمونه اولیه استفاده می‌کنند، در راه است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari