اولین هفته اسفندماه بازارهای فرابورس ۴ روز کاری مثبت با رشد و سبزپوشی متغیرهای اقتصادی را تجربه کردند و رونق معاملات در این هفته، رشد حدود ۶۰ درصدی ارزش معاملات خرد سهام را به همراه داشت.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از فرابورس ایران، طی چهار روز معاملاتی هفته منتهی به پنجم اسفندماه، فرابورس ایران شاهد روزهایی مثبت و معاملاتی متعادل بود که در نهایت منجر به بازدهی بیش از ۷ درصدی سرمایه‌گذاران این بازار شد.
در معاملات هفته گذشته شاخص کل فرابورس ایران با رشد ۷.۲ درصدی توانست بیش از یک هزار و ۴۰۰ واحد صعود کند و بدین ترتیب پرونده اولین هفته اسفندماه این متغیر در عدد ۲۱ هزار و ۳۴۶ بسته شد.
بررسی آماری معاملات هفته گذشته نیز نشان می‌دهد که طی این مدت بیش از ۳۱ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزش بالغ‌ بر ۲۶۷ هزار میلیارد تومان در ۱.۸ میلیون نوبت معاملاتی دادوستد شد.
در این مدت هرچند ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل تغییر قابل‌توجهی نداشت اما حجم معاملات ۳۴ درصد و تعداد معاملات ۱۱۳ درصد رشد کرد.
آمار ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد طی این ۴ روز، بازار اول با معاملاتی به ارزش ۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، رشد ۳۰۱ درصدی را ثبت کرده است. در بازار دوم هم ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان خریدوفروش سهام انجام شد که نسبت به هفته پایانی بهمن‌ماه ۲۶ درصد بیشتر بود.
بازار ابزارهای مشتقه هم طی این مدت شاهد معاملاتی به ارزش بیش از ۱۹ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته ماقبل ۴۱ درصد افزایش داشت.
همچنین در ۴ روز معاملاتی هفته گذشته بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سهام در بازار پایه دادوستد شد که ۳۵ درصد افزایش را تجربه کرد.
این گزارش حاکی است در بازار ابزارهای نوین مالی بیشتر از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی دادوستد شد که افت ۳ درصدی ارزش معاملات را نشان می‌دهد.
در این بازار طی هفته گذشته ۲۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی جابه‌جا شد که نسبت به هفته ماقبل آن افت ۵ درصدی داشت.
این در حالی بود که طی این مدت بیش از ۱۳ میلیارد تومان واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مبادله شد که رشد ۲۷ درصدی داشت.
اوراق گواهی تسهیلات مسکن هم طی این مدت بیش از ۱۴۲ میلیارد تومان دادوستد داشت که ۹ درصد بیشتر از هفته پیش از آن بود.
طی مدت مورد بررسی ارزش معاملات خرد نزدیک به ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که رشد حدود ۶۰ درصدی را نسبت به هفته پایانی بهمن‌ماه ثبت کرد.
همچنین بیش از ۴۰ درصد ارزش معاملات خرد این مدت متعلق به گروه‌های ماشین‌آلات، فلزات اساسی، انبوه‌سازی، محصولات غذایی و محصولات شیمیایی بود.
از رویدادهای مهم هفته‌ای که گذشت نیز می‌توان به پذیره‌نویسی ۲۸۹ میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری دُرین بهابازار در نماد «درین» به ارزش ۲۸۹ میلیارد تومان در فرابورس ایران اشاره کرد. معاملات ثانویه واحدهای این صندوق بعد از پذیره‌نویسی و با اتمام انجام فرایندهای لازم، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران صورت می‌گیرد که از طریق ناظر بازار اعلام خواهد شد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari