شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار اعلام کرد: در بهمن ماه سال جاری ۳۰۰ هزار سهامدار در سامانه سجام ثبت‌نام کردند که بدین صورت از ابتدا تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۲ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۴۷۲ ثبت نام در سامانه سجام توسط سمات انجام شده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از سمات، بر اساس اطلاعات گزارش ماهانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص بهمن ماه امسال، تعداد ۳۰۰ هزار ثبت نام از سوی سرمایه‌گذاران حاضر در بازار سرمایه در سامانه «سجام» توسط سمات صورت گرفته و تعداد احراز هویت نیز با عبور از ۲۷۰ هزار سهامدار در این ماه، به ۲۷۲ هزار و ۹۳۶ مورد رسیده است.
لازم به ذکر است بر اساس آمار منتشر شده، در دی ماه امسال تعداد ثبت نام در سامانه «سجام» ۵۸۵ هزار و ۱۲۹ و تعداد احراز هویت شده‌ها نیز ۴۲۶ هزار و ۱۴۷ مورد بوده است.
۳ میلیون ثبت نام سجام در ۱۱ ماه
افزون بر این اطلاعات ۱۱ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که تا پایان بهمن ماه، ۳ میلیون و ۳۶ هزار و ۲۵۷ ثبت نام و ۲ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۵۰۹ احراز هویت از سوی سهامداران در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» صورت گرفته است.
جزییات آمار ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱
جزئیات این اطلاعات آماری نشان می‌دهد که امسال تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» در فروردین ماه ۱۵۸ هزار و ۲۷۰ نفر، اردیبهشت ماه ۳۵۱ هزار و ۶۱۶ نفر، خرداد ماه ۷۶۰ هزار و ۶۳۲ نفر، تیر ماه ۲۳۰ هزار و ۹۴۰ نفر، مرداد ماه ۱۷۷ هزار و ۴۵۰ نفر، شهریور ماه ۱۳۶ هزار و ۳۴۴ نفر، مهر ماه ۷۰ هزار و ۲۴۷ نفر، آبان ماه ۱۱۶ هزار و ۶۷۹ نفر، آذر ماه ۲۲۸ هزار و ۸۷۹ نفر و دی ماه ۵۸۵ هزار و ۱۲۹ نفر بوده است.
ثبت نام ۴۲ میلیون و ۲۶۵ هزار سهامدار در سجام
گفتنی است اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان نشان می‌دهد که از ابتدا تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۲ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۴۷۲ ثبت نام در سامانه سجام توسط سمات انجام شده است.
۵ استان پیشتاز در ثبت‌نام
همچنین بر اساس این گزارش تعداد نفرات ثبت نام شده در سامانه «سجام» در بهمن ماه امسال به تفکیک هر استان حاکی از آن است که ۵ استان «تهران با ۵۸ هزار و ۲۷۵ مورد، خراسان رضوی با ۱۹ هزار و ۸۸ مورد، اصفهان با ۱۸ هزار و ۶۹۱ مورد، خوزستان با ۱۸ هزار و ۵۷۷ مورد و آذربایجان شرقی با ۱۶ هزار و ۹۹۳ مورد» در صدر بیشترین ثبت نام شده ها در کل ایران قرار دارند.
۵ استان با کمترین ثبت‌نام
از سویی دیگر بر اساس آمارهای منتشر شده در دوره زمانی فوق، ۵ استان «کهکیلویه و بویراحمد با ۲ هزار و ۴۰، سمنان با ۲ هزار و ۳۲۵، یزد با ۲ هزار و ۵۴۰، بوشهر با ۲ هزار و ۶۱۵ و ایلام با ۲ هزار و ۶۳۴ مورد» در انتهای لیست کمترین ثبت نام شده‌ها در سامانه سجام در بین سایر استان ها قرار دارند.
سامانه سجام چیست؟
لازم به ذکر است، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از «سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها» در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیر حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.
سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.Sejam.ir ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.
مزایای سجامی شدن
گفتنی است «دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، لیست مجامع و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک، گزارش سود های پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استقاده نشده» از جمله مزایای ویژه ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به شمار می رود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari