فردا؛ برگزاری جلسات پیرامون دستمزد ۱۴۰۲
به گزارش بورس نیوز، هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به آغاز جلسات شورای‌عالی کار برای چانه‌زنی مزد ۱۴۰۲، اظهار کرد: فردا پنجشنبه (۱۱ اسفندماه ۱۴۰۱) جلسه شورای‌عالی کار با حضور شرکای اجتماعی با دستور کار اصلاح آیین‌نامه دادرسی کار و بحث مذاکرات مزدی برگزار می‌شود.
وی در واکنش به اظهارات نماینده مجلس شورای اسلام پیرامون برگزاری جلسه شورای‌عالی کار در ۲۰ اسفندماه، تصریح کرد: مجلس در تعیین مزد جایگاهی ندارد و تنها می‌تواند تسهیل‌کننده مسیر برای رسیدن به دستمزد منطقی باشد، تصمیم‌گیرنده نهایی برای افزایش مزد شورای‌عالی کار با ترکیب سه‌جانبه‌گرایی است.
ابوی با بیان اینکه سه‌شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱، کمیته مزد تشکیل شده و بررسی‌ها پیرامون تعیین هزینه سبد معیشت انجام شده است، اما هنوز مبلغ سبد معیشت تعیین نشده است، گفت: ملاک نماینده کارگران برای ورود به چانه‌زنی دستمزد سال آینده تعیین عدد و رقم سبد معیشت است.
نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به کاهش قدرت خرید کارگران با تورم حاکم بر جامعه ابراز کرد: انتظارمان از دولت این است برای دستمزد سال آینده عدد و رقمی تعیین شود که کفاف هزینه‌های کارگران را بدهد. کارگران در زمان حاضر شرایط بدی را سپری می‌کنند، بخش عمده‌ای از دستمزد صرف هزینه مسکن می‌شود و طی چند ماه اخیر، هزینه سبد معیشت کارگران افزایش زیادی داشته است، بسیاری از اقلام خوراکی به‌دلیل دستمزد پایین از سفره کارگران حذف شده است.
ابوی گفت: شورای‌عالی کار تا پایان سال چندین جلسه برگزار خواهد کرد و بعد از تعیین عدد و رقم سبد معیشت، کارگران به‌صورت جدی برای دستمزد ۱۴۰۲ چانه‌زنی خواهند کرد.

source

توسط ecokhabari