معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تعریف هزینه واقعی آموزش‌های مهارتی کارآموزان در راستای ارائه آموزش‌های واقعی و باکیفیت تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا»، با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به دنبال واگذاری آموزش‌ها به بخش خصوصی و پررنگ کردن نقش حاکمیتی و نظارتی است، افزود: این سازمان، متولی ارائه آموزش‌های مهارتی است؛ نه متصدی آن و در جایی که بخش خصوصی قادر به سرمایه گذاری نیست و یا علاقه‌ای برای ورود ندارد، بخش دولتی پاسخگوی نیاز مهارتی خواهد بود.
وی از واگذاری سنجش مهارت به آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد خبر داد و بیان داشت: آئین‌نامه واگذاری سنجش مهارت به آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد تدوین شده است که آموزشگاه‌هایی که دارای صلاحیت و مؤلفه‌های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای و مورد تأیید سازمان می‌باشند؛ بتوانند از کارآموزان سنجش مهارت به عمل آورند.
حفظ شأن و منزلت گواهینامه‌های مهارت خط قرمز سازمان
معاون وزیر کار، حفظ شأن و منزلت گواهینامه‌های مهارت را خط قرمز سازمان برشمرد و اظهار داشت: جلوگیری از صدور حتی یک مورد گواهینامه خلاف در دستور کار سازمان قرار دارد و اشد مجازات بدون هیچ‌گونه اغماض برای متخلفان در این زمینه اعمال می‌شود.
وی اعطای گواهینامه مهارت به کسی که شایستگی و صلاحیتش را ندارد، خیانت بزرگ و شریک شدن در جنایات خواند و افزود: آموزش، متاعی بسیار ارزشمند است و آموزشگاه‌هایی موفق خواهند بود که از مرزهای تکنولوژی روز دنیا عبور کنند و آموزش‌های برافکن، استارتاپی و نوآورانه را ارائه دهند.
احیای دیپلماسی مهارت؛ ضرورتی انکارناپذیر در توسعه مهارت آموزی
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با تأکید بر اهتمام ویژه آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد به گسترش دیپلماسی مهارت، اذعان داشت: تقاضای نیروی کار ماهر در داخل و خارج از کشور زیاد شده است و بسیاری از کشورها، نظیر ارمنستان، تاجیکستان، آفریقای جنوبی و … به دنبال گسترش همکاری‌های آموزشی و اعزام نیروی کار ماهر به کشورشان هستند.
وی تصریح کرد: در نظام نوین آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سعی شده است، ارائه آموزش‌های مهارتی با هدایت و به‌کارگیری قابلیت‌های بخش خصوصی با هدف تربیت منابع انسانی ماهر به آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد محول شود.
حسینی نیا در پایان، آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را در خصوص واگذاری کارگاه‌های آموزشی مراکز دولتی به بخش خصوصی با هدف توسعه آموزش‌های مهارتی توسط مردم، اعلام داشت.
«محمدرضا شاه‌پسند»، معاون آموزش سازمان نیز در این جلسه، با اشاره به تصویب ۴ مورد از ۵ موضوع دستور کار این جلسه؛ استانی شدن شهریه‌ها، حذف تمبر مالیاتی با استعلام از سازمان مالیات کشور، بررسی جزئیات جدول تخلفات آموزشگاه‌های فنی و حرفه آزاد با بررسی جزئیات پس از بررسی مجدد و تشکیل جلسات مشترک بخش دولتی و خصوصی و … را از مصوبات این جلسه عنوان کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari