معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: حدود هزار تن کاتالیست تولید داخل به کشور های همسایه فروخته شد که در مقایسه با کاتالیست های سایر کشور های همسایه از کیفیت بالاتری برخوردار بود.
به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی شاه میرزایی مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی و معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در مراسم قرارداد عاملیت بند (ه) تبصره ۱۸ شرکت ملی صنایع پتروشیمی با صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت گفت: در هفتم دی ماه ۱۴۰۰ در شرکت پژوهش و فناوری میزبان مدیران صنعت نفت بوده‌ایم که با مدیران صنعت نفت چند تصمیم اتخاذ شد که به دستاوردهای زیادی دست پیدا کرد در آن جلسه تصمیم گرفته شد کاتالیست ها تا پایان دولت سیزدهم بومی سازی شود که در این موضوع راهبردی مذاکراتی با کشورهای همسایه داشتیم که در نتیجه آن ۱۰۰۰ تن کاتالیست تولید شرکت‌های دانش بنیان ایران برای صادرات و بکارگیری در رآکتورهای کشور همسایه شمالی فروخته شد، محصول ایرانی از کیفیت بالاتری برخوردار بود. آن زمان تصمیم گرفتیم تا پایان دولت ۹۹ کاتالیست مورد نیاز پتروشیمی و همچنین مواد شیمیایی آغازگر این صنعت بومی سازی و به تولید صنعتی برسد.
مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی اضافه کرد: علاوه بر کاتالیست کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی در بازه زمانی ۶ ساله بومی سازی خواهد شد، شرکت‌های دانش بنیان و شرکا تلاش می‌کنند بتوانیم حداکثر ساخت داخل و بومی سازی را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در حوزه دانش فنی و لایسنس هم توفیقات خوبی داشته و به دستاوردهای خوبی رسیدیم، افزود: دانشگاه‌ها هم کمک کردند به افق تکمیل زنجیره ارزش نائل شویم.
شاهمیرزایی در ادامه گفت: کشور ما سال‌ها و بصورت مستمر در آپارتاید تحریم و محدودیت فناوری بود اما شرکت‌های دانش بنیان و فناور اهتمام ورزیدند که در این مدت چرخه کامل صنعت پتروشیمی را بومی سازی کنیم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر رقبا و همسایگان که مواد اختصاصی پلیمری را در اختیار داشتند و بازاری برای فروش محصولات خود داشتند.
وی اضافه کرد: شرکتهای پتروشیمی خارجی باور نداشتند محصولات ایران قابل رقابت و دارای کیفیت باشد، وقتی کاتالیست ایرانی در راکتورهای با موفقیت بکار گرفته شد، مشخص شد دانش ایرانی بر موانع غالب می‌شود و اکنون از سرمایه گذاران و هلدینگ ها انتظار می‌رود پای کار صنعت بیایند تا چند قدم باقی مانده تکمیل شود.
معاون وزیر نفت ادامه داد: اولین بازوی کرایوژنیک که تاکنن در انحصار چند شرکت پیشروی خارجی بود توسط شرکت پتروشیمی ایران ساخته شد و علاوه بر ۳۰ درصد صرفه جویی ارزی، در این حوزه به خودکفایی رسیدیم.
وی با بیان اینکه امروز در حوزه کاتالیست و تجهیزات دوار در تراز صادرکنندگان قرار داریم، افزود: قبل از انقلاب ۵۰ هزار مستشار و متخصص اروپایی و امریکایی صنعت نفت و گاز ما را اداره می‌کردند و تحمل نداشتند که سکان نفت در اختیار متخصصین ایرانی قرار گیرد بعد از انقلاب صنعت را ترک کرده و خارج شدند و تصور می‌کردند که ایران شکست می‌خورد اما روز به روز بر خودکفایی این صنعت افزوده شد.
شاهمیرزایی خاطر نشان کرد: ما از رقم تولید ۱.۵ میلیون تن محصول پتروشیمی در سال ۵۷ امروز به ۹۴ میلیون تن ظرفیت نصب شده رسیده ایم، تصور نمی‌شد که در صنعت پتروشیمی؛ کاتالیست در زمره اقلام صادراتی قرار گیرد.
وی افزود: ما امروز در مسیری قرار داریم که به سرعت حرکت می‌کنیم و از اکنون از همه بخش‌های پتروشیمی از جمله حاکمیت و هلدینگ ها و بخش خصوصی توقع داریم برای سال کاری ۱۴۰۲ اهتمام مضاعف شود.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اضافه کرد: ما برای تولید هر محصول نیاز به برخی تجهیزات انحصاری داریم بنابراین بیشترین کشش جذب حوزه اختراعات و ابتکارات محصولات جدید در صنعت پتروشیمی خواهد بود صنعتی که برای ایجاد ارزش افزوده مضاعف تا محصول نهایی حرکت می‌کند.
وی در خاتمه اضافه کرد: بنای ما این است که در حوزه واحدهای صنعتی و کالا و تجهیزات به کشورهای تحت تحریم و متحدین خودمان هم یاری برسانیم و به حوزه فراسرزمینی نیز ورود کنیم و این افتخار را برای کشور مضاعف کنیم.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari