مهدی یاربد رئیس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اقدامات انجام شده توسط این اداره طی سال گذشته، گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۱، تعداد ۲۳ مورد موافقت اصولی تأسیس صادر شده که از این تعداد، ۱۹ مورد برای متقاضیان تأسیس شرکت سبدگردان، ۲ مورد برای متقاضیان تأسیس شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و ۲ مورد نیز برای متقاضیان شرکت پردازش اطلاعات مالی بوده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) ؛ مهدی یاربد رئیس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تشریح اهم اقدامات و فعالیت‌های انجام شده این اداره در سال ۱۴۰۱، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌ها و خط مشی هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر تسریع در روند بررسی مدارک و صدور مجوز موافقت اصولی نهادهای مالی، از ابتدای سال ۱۴۰۱ در خصوص روند بررسی مدارک و مستندات متقاضیان تأسیس نهادهای مالی بررسی‌های لازم صورت گرفت و برخی از موارد غیرضروری مانند مستندات توانگری مالی، بررسی طرح‌های کسب و کار و هم‌چنین برخی از استعلام‌های غیرضروری حذف شد.
وی افزود: مطابق مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس، پس از بررسی مدارک متقاضیان، انجام استعلام‌های لازم و اطمینان از تکمیل مدارک، از متقاضیان دریافت مجوز موافقت اصولی دعوت به عمل آمده تا طرح و برنامه‌های آتی شرکت را ارائه کنند؛ این امر با سرعت قابل توجهی نسبت به گذشته انجام می‌شود.
یاربد در خصوص اقدامات انجام شده توسط این اداره طی سال گذشته، گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۱، تعداد ۲۳ مورد موافقت اصولی تأسیس صادر شده است که از این تعداد، ۱۹ مورد برای متقاضیان تأسیس شرکت سبدگردان، ۲ مورد برای متقاضیان تأسیس شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و ۲ مورد نیز برای متقاضیان شرکت پردازش اطلاعات مالی بوده است. منظور از موافقت اصولی، اعلام موافقت با شرایط متقاضیان تأسیس نهادهای مالی است و به این افراد ۶ ماه فرصت داده می‌شود تا نسبت به ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها اقدام کنند.
رئیس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده در خصوص تعداد مجوزهای تأسیس صادر شده در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد: طی یک سال گذشته، ۱۸ مورد مجوز تأسیس انواع نهاد مالی صادر شده که از این تعداد، یک مورد مجوز تأسیس شرکت تأمین سرمایه، ۱۲ مورد مجوز تأسیس شرکت سبدگردان، ۴ مورد مجوز تأسیس شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و یک مورد نیز مجوز تأسیس شرکت پردازش اطلاعات مالی بوده است.
یاربد همچنین در خصوص مجوزهای صادر شده برای آغاز فعالیت نهادهای مالی گفت: شرکت‌هایی مجوز موافقت اصولی خود را اخذ کرده‌اند، موظفند پس از ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها، مدارک خود را به سازمان بورس ارائه کنند. پس از بررسی مدارک و احراز شرایط لازم، به‌عنوان نهاد مالی نزد سازمان ثبت شده و مجوز فعالیت خود را دریافت خواهند کرد.
وی اضافه کرد: پس از اینکه شرکت‌ها به‌عنوان نهاد مالی نزد سازمان بورس ثبت می‌شوند، مشمول قوانین و مقررات سازمان می‌شوند و از سوی سازمان بورس مورد نظارت قرار خواهند گرفت. در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۴ مورد مجوز فعالیت برای انواع نهادهای مالی صادر شد که از این تعداد، مجوز فعالیت ۲ تأمین سرمایه، ۱۱ شرکت سبدگردان و یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری صادر شده است.
یاربد در خصوص سایر مجوزهای صادر شده از سوی سازمان بورس، گفت: شرکت‌هایی که نزد مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و همچنین تحت عنوان نهاد مالی نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، در صورت داشتن شرایط از جمله عملکرد مناسب در دوره‌های مالی، تأمین سرمایه لازم و نیروی انسانی، می‌توانند درخواست مجوزهای فرعی را ارائه کنند. در همین راستا، در سال ۱۴۰۱تعداد ۲۱ مورد مجوز فرعی برای انواع شرکت‌های فعال در بازار سرمایه صادر شد که از این تعداد، ۲ مجوز فعالیت سبدگردانی، ۳ مجوز فعالیت مشاور سرمایه‌گذاری، ۸ مجوز فعالیت مشاور پذیرش و ۸ مجوز فعالیت مشاور عرضه برای تعدادی از شرکت‌های متقاضی صادر شده است.
رئیس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده در خصوص عدم موافقت اصولی با تأسیس برخی از شرکت‌ها گفت: ملاک بررسی شرایط متقاضیان، دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌های صادره از سوی سازمان بورس است. بنابراین، چنانچه متقاضی شرایط لازم را نداشته باشد، هیأت مدیره سازمان می‌تواند با درخواست وی مخالفت کند؛ ازاین‌رو در سال ۱۴۰۱، با بررسی مدارک، مستندات و سوابق متقاضیان مشخص شد که تعداد ۲۱ مورد از متقاضیان شرایط لازم برای اخذ مجوز موافقت اصولی را ندارند.
رئیس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده در خصوص زمان‌بندی مراحل صدور مجوز موافقت اصولی تا تأسیس شرکت و اخذ مجوز فعالیت، گفت: براساس دستورالعمل تأسیس و فعالیت نهادهای مالی، متقاضیان پس از اخذ موافقت اصولی، ۶ ماه فرصت دارند تا شرکت خود را نزد اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانده و مدارک خود را به سازمان بورس ارائه کنند. در صورتی که متقاضی نتواند در این مدت شرکت را به ثبت برساند، سازمان بورس می‌تواند با ارائه مدارک مستدل از سوی متقاضی این مدت را تا ۳ ماه دیگر تمدید کند؛ علت طولانی شدن صدور مجوز فعالیت برای برخی از متقاضیان، عدم امکان تأمین سرمایه مورد نیاز برای تأسیس شرکت از سوی سهامداران و گاهاً انصراف از تأسیس شرکت است. سازمان بورس به‌محض تکمیل مدارک و اطمینان از صحت و درستی آن، در کوتاه‌ترین زمان ممکن مجوز فعالیت شرکت‌ها را صادر می‌کند.
استعلام‌های غیرضروری برای تاسیس نهادهای مالی خدمات دهنده حذف شد/صدور ۲۳ موافقت اصولی تاسیس
استعلام‌های غیرضروری برای تاسیس نهادهای مالی خدمات دهنده حذف شد/صدور ۲۳ موافقت اصولی تاسیس

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari