نادر بذرافشان از ممنوعیت معامله سکه بدون ثبت در سامانه جامع تجارت خبر داد و گفت: طبق آخرین آمار افرادی که در حوزه سکه برای ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت به صورت حضوری آموزش‌دیده‌اند تعدادشان به ۷۰۰ نفر می‌رسد. همچنین در سطح کشور فقط اتحادیه تهران است که به‌صورت جدی پیگیر آموزش‌ اعضای صنفی خود است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از صنایع، نادر بذرافشان پیرامون ثبت معاملات سکه در سامانه جامع تجارت، اظهار داشت: طبق آخرین آمار افرادی که در حوزه سکه برای ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت به صورت حضوری آموزش‌دیده‌اند تعدادشان به ۷۰۰ نفر می‌رسد. همچنین در سطح کشور فقط اتحادیه تهران است که به‌صورت جدی پیگیر آموزش‌ اعضای صنفی خود است.
وی افزود: طبق مصوبات قانونی، تا بیست و چهارم مهرماه سال گذشته برای اتحادیه طلا و جواهر تهران مهلت تعیین شد تا آموزش اعضای خود در زمینه همکاری با سامانه جامع تجارت را کامل کند؛ اما به دلیل عدم آمادگی برخی از همکاران برگزاری این کلاس‌ها با ۲ ماه تأخیر اجرایی شد. بعد از گذشت ۲ ماه یعنی از زمستان سال گذشته آموزش‌ها به‌صورت جدی و منسجم برای همکاران فعال در بازار سکه آغاز شد.
بذرافشان اضافه کرد: همکاران ما در طی این مدت آموزش لازم برای فعالیت در سامانه جامع تجارت را دریافت کرده و توضیحات لازم از طریق کارشناسان وزارت صمت به آن‌ها منتقل شد؛ بعد از ایام نوروز نیز برای افرادی که به هر دلیلی نتوانستند جهت دریافت این آموزش‌ها به اتحادیه مراجعه کنند، کلاس فوق‌العاده برگزار شد. قرار است بعد از ماه مبارک رمضان در اتاق اصناف ایران به‌صورت وسیع‌تر همکاران ما در بخش طلای آب شده و بنکداری نیز آموزش ببینند. همچنین برنامه‌ریزی‌شده تا به‌صورت فشرده‌تر اطلاع‌رسانی و آموزش در این سامانه به افراد صنف داده شود تا شروع ثبت مبادلات در سامانه هرچه سریع‌تر انجام شود.
وی در ادامه، تصریح کرد: آمار تعداد کل اعضای صنف ۳۸۰۰ نفر در رسته‌های مختلف است که در رسته سکه فروشان تعدادشان ۷۰۰ نفر است. ۳۰۰ نفر نیز در رسته طلای آب شده فعالیت دارند که طبق برنامه‌ریزی رسته بعدی که باید آموزش ببینند، رسته طلای آب شده هستند.
وی اضافه کرد: کلاس‌های آموزشی باعث می‌شود که افراد صنف طلا و جواهر متوجه شوند روند ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت کار خیلی پیچیده‌ای نیست و مشکلات مالیاتی را برای آنان به همراه ندارد. برای شرکت اعضا در کلاس‌های آموزشی به‌صورت دعوت‌نامه رسمی، پیامک و تلفنی اطلاع‌رسانی شده است که تعدادی از همکاران در اتحادیه طلا و جواهر تهران از این کلاس‌ها استقبال کردند و عده‌ای هم به دلایل مختلف شرکت نکردند.

بذرافشان خاطرنشان کرد: برای آموزش‌ها زمان تعیین شده است و ازآنجایی‌که مشکلاتی در صنف در چرخه تولید و توزیع وجود دارد باعث شده است که کلاس‌ها کمی زمان‌بر شوند؛ اما تلاش ما بر این است تا با حداکثر امکانات و حداقل زمان، آموزش‌های رسته طلای آب شده فروشان را تا یک ماه آینده کامل انجام دهیم.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari