رئیس هیات مدیره صحا گفت: امسال طرح هوشمندسازی صنعت خودرو در دستور کار قرار دارد تا مانند روندی که خودروسازهای جهان داشتند، به سمت تولید خودروهای پاک‌تر، الکتریکی و هیبریدی برویم.
به گزارش خبرنگار مهر، محسن نادری‌منش امروز در نشست خبری اظهار داشت: سرمایه صندوق در یک سال و نیم گذشته و از زمان استقرار دولت سیزدهم با توجه ویژه وزارت صمت، اعضای مجمع صحا و مجلس ۱۰ برابر شد و به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید. در همین رابطه مسیر دائمی افزایش سرمایه صحا در اعتبارات و برنامه‌های بودجه دیده شده و امیدواریم سرمایه صندوق طی ۲ سال آینده به پنج‌هزار میلیارد تومان برسد.
رئیس هیأت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته (صحا) با بیان اینکه این صندوق بازوی تأمین مالی صنایع پیشرفته کشور است، افزود: این صندوق با ارائه تسهیلات، ضمانت نامه و همچنین انجام سرمایه گذاری‌های خطرپذیر از بنگاه‌های خصوصی و تعاونی حمایت می‌کند که در همین راستا سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۵۰ میلیارد تومان ضمانتنامه به صنایع پیشرفته پرداخت شد.
وی به سرمایه گذاری خطرپذیر نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین ابزارهای تأمین مالی برای صنایع پیشرفته و دانش بنیان، سرمایه گذاری خطرپذیر است و این صندوق با همکاری سایر نهادهای تخصصی و دیگر صندوق‌ها مانند صندوق نوآوری و شکوفایی، سه صندوق خطرپذیر را در فرابورس ایجاد کرده است. این صندوق‌ها در حوزه الکترونیک با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار، در فرآیندهای هایتک شیمیایی با ۳۵۰ میلیارد تومان و در هوشمندسازی معادن و صنایع معدنی (با حمایت ایمیدرو) با یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار ایجاد شده است.
صنعت خودروسازی هوشمند می‌شود
نادری منش در مورد هوشمندسازی صنعت خودرو نیز تصریح کرد: از سال پیش بحث هوشمندسازی خودرو به عنوان یک لاین ویژه در صندوق حمایت از صنایع پیشرفته تعریف شده است و به این بخش اعتبارات خاص می‌دهیم.
وی ادامه داد: همچنین سال گذشته حمایت‌های خاص در حوزه الکترونیک خودرو انجام شد و امسال هم در حوزه قطعات برنامه‌ریزی شده که جزو مواد پیشرفته محسوب می‌شود؛ البته امسال طرح هوشمندسازی هم در دستور کار قرار دارد تا مانند روندی که خودروسازهای جهان داشتند، به سمت خودروهای پاک‌تر، الکتریکی و هیبریدی برویم.
رشد صنعتی با حمایت از صنایع پیشرفته
نادری منش با بیان اینکه حمایت از صنایع پیشرفته منجر به رشد صنعتی، افزایش بهره وری و رقابت پذیری بنگاه‌ها می‌شود، اظهار داشت: صنایع الکترونیک و مخابرات بیشترین ضمانت نامه را از این صندوق دریافت کرده‌اند. همچنین زیست فناوری، هوا فضا و غیره در سال‌های اخیر به صنایع پیشرفته اضافه شده و رشد داشتند.
رئیس هیأت مدیره صحا درباره استان‌های دریافت کننده تسهیلات و ضمانت نامه نیز گفت: در سال‌های اخیر به واسطه وجود تقاضا، بیش از ۸۰ درصد تسهیلات و ضمانت نامه‌ها به بنگاه‌های تهران ارائه می‌شد، اما از دو سال پیش قرار شد تمرکز زدایی شود و نمایندگی صندوق در صمت استان‌ها فعال شد. هم اکنون صندوق در ۱۱ استان فعال است و امسال برنامه برای اضافه شدن در ۵ استان نیز وجود دارد. تسهیلات در هر استان متناسب با پتانسیل استان‌ها پرداخت خواهد شد. بر همین اساس سهم تهران از ۸۰ به ۶۰ درصد رسیده است.
وی اضافه کرد: خراسان رضوی، فارس، یزد و آذربایجان شرقی بعد از تهران بیشترین درخواست تسهیلات از صندوق حمایت از صنایع پیشرفته را داشتند.
سقف تسهیلات و ضمانت نامه چقدر است؟
رئیس هیأت مدیره صحا در مورد سقف تسهیلات نیز گفت: سقف تسهیلات تا پارسال ۵ میلیارد تومان بود ولی با افزایش سرمایه‌ای که داشتیم به ۲۵ میلیارد تومان رسید که امیدواریم تا پایان امسال به ۵۰ میلیارد تومان برسد.
وی اضافه کرد: نرخ تسهیلات نیز مبتنی بر نرخ شورای پول و اعتبار تعیین شده و بین ۸ تا ۲۰ درصد است. این نرخ بسته به اینکه یک شرکت چقدر به سمت تحقیق و توسعه برود، تعیین می‌شود. البته این تسهیلات با تنفس ۶ ماهه و بدون اخذ سپرده عرضه می‌شود.
نادری منش گفت: همچنین سقف ضمانت نامه نیز ۱۰۰ میلیارد تومان است که در بخش‌های مختلف از جمله حسن انجام کار، شرکت در مناقصه، پیش پرداخت و تعهد پرداخت اعطا می‌شود.
وی تصریح کرد: همچنین طی مکاتباتی که صورت گرفت مقرر شد گمرک ضمانت نامه‌های صندوق را بپذیرد که این امر به رفع سریع‌تر نیازهای وارداتی بنگاه‌ها کمک می‌کند تا تولید را افزایش و صادرات انجام دهند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari