گوگل یکی از بزرگ‌ ترین موتور های جست و جو است و معیار های مشخصی برای ارزیابی وبسایت‌ ها تعیین کرده است که تطابق با آن  ها باعث بهبود عملکرد و بالا رفتن ترافیک سایت می  شود. یکی از چالش  های دارندگان وبسایت و برنامه ‌نویس ها، پیگیری این مسئله و میزان مطابقتشان با معیارهای گفته شده و چگونگی ارزیابی گوگل از عملکرد آن هاست. برای حل این چالش باید بدانیم URL inspection چیست و چگونه از آن استفاده کنیم.
URL inspection به شما کمک می کند تا با استفاده از اطلاعات گوگل در زمینه هایی از قبیل در دسترس بودن و قابلیت ایندکس شدن، مشکلات سئو سایت خود را شناسایی و برطرف کنید. همچنین با فراهم آوردن امکان تست لحظه ‌ای URL تان، داده های سایت شما کاملا به روز ارائه می شوند.
اکنون که می دانیم URL inspection چیست باید به بررسی کاربرد های آن بپردازیم. همان طور که قبلا گفته شد، ابزار Google Search Console URL Inspection API طیف گسترده‌ای از داده های گوگل از وبسایت شما را ارائه می دهد تا بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی و در راستای بهبود عمکرد خود تلاش کنید. از انواع داده های ارائه شده می توان موارد زیر را نام برد:
آخرین باری که گوگل به وبسایت شما سر زده در این فیلد مشخص می شود. بر خلاف اینکه قبلا دسترسی به چنین داده‌ ای از مسیرهای سخت ‌تری میسر بود، اکنون گوگل این امکان را فراهم آورده است که بتوانید خیلی راحت فرکانس و تعداد دفعات بازدید گوگل از سایتتان را اندازه ‌گیری کنید.
گوگل وبسایت شما را با استفاده از دو ابزار مختلف بررسی می کند: ربات دسکتاپ و ربات گوشی هوشمند. در این بخش به شما اعلام می شود که اطلاعات ارائه شده مربوط به نتایج بررسی توسط کدام یکی از این ابزار هاست.
برای دانستن این که آیا قوانین robots.txt تعریف شده برای وبسایت شما باعث جلوگیری از دسترسی Googlebot. به آن می شود، می توانید به این بخش مراجعه کنید و در صورت وجود مشکل، آن را برطرف کنید. البته این مسئله به صورت دستی و manual هم بررسی می شود.
همان طور که می دانید Canonical Link المنتی از HTML است که به منظور رهایی از خطای Duplicate Content رخ می دهد. گاهی از اوقات گوگل Canonical متفاوتی از آن چه که در کد تعریف شده‌است انتخاب می کند. اطلاعات ارائه شده در این بخش به شما این امکان را می دهد که هر دو را کنار هم و در مقیاس اندازه‌گیری کنید.
حال که به سوال URL inspection چیست پاسخ دادیم، بهتر است با ارور های مربوط در سرچ کنسول آشنا شوید. برای شناسایی ارورهای مربوط به سرور، ۴xxها، soft 404ها، ارورهای مربوط به redirect و خطای URL غیر معتبر می توانید از داده های این بخش استفاده و مشکل را برطرف کنید. لیستی از معانی داده های دریافتی در ادامه ارائه شده است که ممکن است به کار بیاید:
این بخش به شما وضعیت فعلی index شدن URL تان را می گوید. داده های ارائه شده در این فیلد طیفی از پاسخ های عمومی چون Pass (قبول شدن) و Fail (رد شدن) تا پیام هایی مشابه NEUTRAL، PARTIAL و یا VERDICT_UNSPECIFIED دارند.
برای به دست آوردن اطلاعات در این زمینه‌ که آیا یک URL در سایت‌ مپ شما ثبت و ایندکس شده است یا نه، می توانید به این بخش مراجعه کنید.
مشخص کردن این که سایت‌ مپ شما کدام شامل URLها می شود از طریق داده های این فیلد امکان‌پذیر است.
هم چنین می توانید در صورت داشتن سایت AMP، آن را از طریق URL inspection ارزیابی کنید.
بعد از پرداختن به این که URL inspection چیست و چه اطلاعاتی به ما ارائه می دهد، باید ببینیم چگونه می توانیم از این ابزار استفاده کنیم. با توجه به این مسئله که حجم داده های ارائه شده بالاست و پردازش آن ها باید وابسته به شرایط صورت گیرد، دانستن این که در شرایط مختلف این اطلاعات چگونه مفید واقع می شوند بسیار کارساز است. در ادامه مقاله به ذکر سه مورد می پردازیم.
تغییر سایت عموما مشکلات زیادی را همراه با خود می آورد. با استفاده ازURL inspection می توانید به شناسایی مشکلات ناشی از تغییر آدرس سایت بپردازید و آن ها را حل کنید. به طور مثال، ممکن است برنامه ‌نویسان به اشتباه اجازه ورود گوگل به وبسایت را ندهند.
هنگامی که شما تغییری در تگ های canonical  وبسایت خود انجام می دهید، نیاز دارید از نحوه پذیرش آن ها توسط گوگل با خبر شوید. در صورت وجود مغایرت میان canonical اعلام شده توسط شما و canonical انتخابی گوگل، باید علت این اتفاق را بررسی و برای رفع آن اقدام کنید. از مواردی که می تواند در این زمینه ایجاد مشکل کرده باشد، می توان نکات زیر را نام برد:
هنگامی که تعداد زیادی صفحه را روی سایتتان آپدیت می کنید نیاز دارید نتیجه‌ی این تغییرات را بدانید که تنها در صورتی ممکن است که زمان دقیق چک شدن سایتتان توسط گوگل مشخص باشد. همان طور که قبلا به این نکته اشاره شد، این داده ها را می توان با استفاده از URL inspection استخراج و استفاده کرد. دانستن زمان دقیق آخرین بازدید، به شما کمک می کند که به ارزیابی تغییراتی که ایجاد کرده بودید بپردازید و مشخص کنید که تاثیر آن ها مثبت بوده است یا نه.
استفاده‌ درست از ابزار های در دسترس همواره به بهبود عملکرد ما کمک می کند و سرعت آن را افزایش می دهد. همانطور که در مقاله توضیح داده شد، دانستن این که URL inspection چیست و چه اطلاعاتی به ما ارائه می دهد، در موقعیت های مختلف می تواند کمک ‌کننده باشد. اگرچه به ابزار های ارائه شده در سرچ کنسول انتقاداتی از قبیل محدودیت کوئری آن برای سایت های بزرگ وارد است، اما هم‌چنان استفاده از آن ها بسیار مفید و توصیه شده است.
[email protected] آدرس ایمیل
02191004425
تیم تخصصی بیزون متشکل از افرادی است که دقیقا متناسب با اهداف شما دیجیتال مارکتینگ کسب و کارتان را به عهده می گیرد. مهم نیست کجای مسیر قرار دارید، همیشه راهی برای پیشرفت هست.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه دیجیتال مارکتینگ بیزون می باشد.

source

توسط ecokhabari