قرارداد آتی تک سهم، جدیدترین ابزار در جهت کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بورس و متنوع‌سازی پرتفوی سهامداران است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، قرارداد آتی سهام با حضور مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمود گودرزی رئیس بورس تهران و جمعی از مدیران در محل غرفه شرکت بورس تهران در پانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی، رونمایی شد.

آتی تک سهم به ثبات و پیش‌بینی‌پذیرتر شدن بورس کمک می‌کند
مجید عشقی رئیس سازمان بورس در آیین رونمایی قرارداد اتی سهام، اظهار کرد: یکی از ابزارهایی که نیاز دو طرفه شدن بازار بوده، قراردادهای آتی سهام بوده است. آزمون و خطا و تست های لازم این نماد به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است. این ابزار در سه نماد فعال بوده و تا پایان سال در نمادهای دیگر راه‌اندازی می‌شود.
وی اضافه کرد: این ابزار پرریسک محسوب می‌شود و در کنار سایر ابزارها، نیازمند ابزار پر ریسک برای معامله‌گران حرفه ای و صندوق‌ها بوده ایم. این ابزار قابل استفاده عموم افراد نیست و شرکت بورس تهران و مشاوره سرمایه‌گذاری باید این اهم را تبیین کنند؛ چراکه در استفاده از این ابزار باید دانش کافی وجود داشته باشد.
رئیس سازمان بورس تصریح کرد: کنار اختیارهای معامله، این ابزار می‌تواند استراتژی‌های جدابی را برای معامله‌گران تهیه کند و پیش بینی پذیر بودن بازار را تسهیل می‌کند.
عشقی اظهار کرد: در حوزه صندوق سرمایه‌گذاری پیشرفت خوبی داشته‌ایم و توانستیم تنوع بسیاری را در این حوزه به‌وجود بیاوریم. البته جای صندوق سرمایه‌گذاری پوشش ریسک خالی بوده که این صندوق نیز تا پایان سال راه اندازی می‌شود و همکاری های لازم برای فراهم کردن مقدمات و راه اندازی ان انجام خواهد شد.
متنوع‌سازی سبد سهامداران با قرارداد آتی تک سهم
مهدی سبزی معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران نیز در این رونمایی گفت: این قرارداد جهت متنوع‌سازی سبد پرتفوی بورس سهامداران و فعالان بازار کاربرد دارد.
وی افزود: این قرارداد در حال حاضر در نمادهای شستا، شتران، اوراق گام صادرات فعال است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari