براساس جدیدترین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار اروپا، در پی تغییر شرایط اقتصادی و ژئوپلتیک دنیا به ویژه پس از جنگ روسیه و اوکراین، تمایل پالایشگاه‌های اروپایی برای نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران بیشتر شده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از ایرنا، جدیدترین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد آلمان برای نخستین بار طی ۵ سال گذشته یک محموله بزرگ نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده است.
بر اساس آمار یورو استات این کشور در مارس سال جاری ۶۹ هزار و ۷۳۷ تن نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده است. آلمان آخرین بار در اکتبر ۲۰۱۸ یک محموله ۱۰ هزار تنی نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده بود.
واردات این حجم از نفت ایران توسط یک کشور اروپایی در حالی است که دولت آمریکا هنوز تغییری در تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران اعمال نکرده است.
بلغارستان نیز به عنوان عضو دیگر اتحادیه اروپا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۱۴۷ تن نفت خام یا فرآورده از ایران وارد کرده است که البته رقم قابل توجهی نیست.
بر این اساس در مجموع دو عضو اتحادیه اروپا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی برخلاف سیاست تحریم نفتی آمریکا علیه ایران از ایران نفت خام یا فرآورده نفتی وارد کرده‌اند.
مجموع واردات نفت اتحادیه اروپا از ایران در این دوره بالغ بر ۶۹ هزار و ۸۸۴ تن بوده که از سال ۲۰۱۸ که آمریکا از برجام خارج شد سابقه نداشته است.
به عقیده تحلیلگران در حالی که ۵ سال از تحریم ها علیه ایران می‌گذرد و شرایط اقتصادی و ژئوپلتیک دنیا به ویژه پس از حمله روسیه به اوکراین تغییر کرده است، تمایل پالایشگاه های اروپایی برای نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران ابیشتر شده است.
درج ارقام مربوط به واردات نفت ایران در یک پایگاه رسمی اروپایی نشان دهنده تمایل مراجع رسمی اروپا برای فاصله گرفتن از تحریم‌ها و یا حداقل نشان دادن اعتراض خود به سیاست تحریم آمریکا علیه ایران است.
بر اساس این گزارش در کل سال ۲۰۲۲ نیز سه کشور بلغارستان، رومانی و لهستان در مجموع ۴۱۸۱ تن نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده‌اند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari