ثبات بازار ارز با کنترل انتظارات تورمی
به گزارش بورس نیوز، داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: یکی از عوامل اصلی تورم که بعداز دوره چندساله خود را در بازار پول نشان می‌دهد ناترازی بودجه دولت بوده و تمام تلاش دولت قبل از هرچیز رساندن نرخ تورم به نقطه مطلوب است که با راه اندازی صندوق تثبیت ارزی ثبات شکل می‌گیرد.
منظور ادامه داد: در یک برنامه مدون با ۱۹ تدبیر و اقدام هماهنگ بین سازمان برنامه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تمام وظایف دستگاه‌های اقتصادی کشور برای کنترل تورم و رشد اقتصادی مشخص شده است.
وی با اشاره به تعامل ارکان اقتصادی دولت گفت: اقداماتی که در یک ماه اخیر برای حرکت به سمت ثبات داشته ایم و همچنین ثبات شکل گرفته در بازار ارز و خودرو و در آینده در بازار مسکن، ریشه در همین سیاست‌های ثبات اقتصادی دولت دارد.
منظور اظهار کرد: تقویت تعامل و همکاری در تیم اقتصادی دولت را شاهدیم و ثبات و کاهش قیمت‌ها در بازار‌های مختلف ازجمله بازار ارز در یک ماه گذشته نتیجه همین تعامل‌ها ست و در تلاشیم با اجرای سیاست‌های درست، ثبات را که لازمه رشد اقتصاد است در کشور برقرار کنیم
رئیس سازمان برنامه بودجه یکی از مشکلات و عوامل تورم را ناترازی بودجه‌ای دولت عنوان کرد: این ناترازی در بازار پول مشاهده می‌شود و در این زمینه افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عامل کلیدی است، چرا که در دسترس‌ترین راه برای جبران کسری دولت عملا بانک مرکزی است.
به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه اینکه بازار غیررسمی ارز با یک عمق ناچیز و در فضای مجازی به فعالان اقتصادی و مردم علامت دهی کند نشان دهنده یک نهادسازی غلط است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تلاش می‌کنیم با ثبات در بازار ارز، لنگر انتظارات تورمی را کنترل کنیم.
منظور یادآور شد: متاسفانه به علت سیاست‌های دهه گذشته و شرطی کردن اقتصاد با نرخ ارز، نرخ ارز روی بازار‌ها اثر دارد. در این بین با مرکز مبادله ارز و طلا تلاش می‌کنیم علامت دهی بازار‌ها به سمت بازار رسمی هدایت شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین تاکید کرد: اینکه یک بازار با عمق کم و در فصای تلگرام بخواهد به بازار علامت بدهد ناشی از یک دهه بی ثباتی و رشد اندک بوده که باید با تدابیر عالمانه به تدریج جای خود را به ثبات در اقتصاد کشور بدهد و این هدف اصلی دولت است.
منظور با بیان اینکه ما همواره از سال گذشته تلاش کرده‌ایم که کمترین استفاده را از تنخواه نزد بانک مرکزی داشته باشیم، گفت: ما باید فشار تامین مالی را از دوش بانک‌ها برداریم و البته بانک‌ها نیز باید در رفع ناترازی با سیاست‌گذار همکاری و همراهی کنند و تسهیلات راکد کلان باید به اقتصاد کشور بازگردد.
رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین اضافه کرد: دولت باید به درآمد‌های مطمئن از جمله درآمد‌های مالیاتی اتکا کند و امروز شاهد شروع تحول در نظام مالیاتی در دولت سیزدهم هستیم و در همین مسیر هم درآمد‌های مالیاتی از کل درآمد‌های بودجه از ۳۵ درصد به حدود ۵۰ درصد رشد داشته است.

source

توسط ecokhabari