بر اساس درخواست کارگروه سبدگردانی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و مصوبه هیئت مدیره بورس انرژی ایران، محدودیت اندازه معاملاتی ابزار گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی کاهش یافت. از این پس اشخاص حقیقی و حقوقی (هر دو از طریق PRX سبدگردان) امکان معامله گواهی سپرده نفت خام سنگین و میعانات گازی را با خرید حداقل ۱۰ گواهی (معادل ۱۰ بشکه) خواهند داشت. پیش از این حداقل تعداد خرید ۱۰۰۰ گواهی (معادل ۱۰۰۰ بشکه) بود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، بیستم خرداد ماه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در نامه‌ای به بورس انرژی ایران خواستار کاهش حداقل اندازه معاملاتی گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی شد. نامه‌ای که در نهایت منجر به کاهش حداقل حجم خرید گواهی سپرده نفت خام سنگین و میعانات گازی از ۱۰۰۰ گواهی به ۱۰ گواهی (معادل ۱۰ بشکه) شد. متن کامل نامه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به شرح زیراست:
جناب آقای نقوی، مدیرعامل محترم شرکت بورس انرژی ایران؛
به استحضار می‌رساند حسب بررسی کارگروه سبدگردانی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و آسیب‌شناسی صورت گرفته در مورد معاملات گواهی سپرده نفت خام و میعانات به عنوان یک ابزار جدید بازار سرمایه و تنها ابزار ارزی موجود در بازار موارد ذیل جهت توجه آن شرکت محترم ارسال می‌شود.
۱. تجربه اختصاص یک ابزار به سبدهای سرمایه‌گذاری تجربه‌ای جدید و مناسب جهت بسط فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و هدایت سرمایه‌گذاران حقیقی به سمت سرمایه‌گذاری غیر مستقیم است. کارگروه سبدگردانی کانون با قدردانی از این ابتکار بر این نکته تاکید دارد که شرکت‌های سبدگردانی از هر تلاشی برای توسعه این ابزار و ابزارهای بعدی در این چارچوب دریغ نکرده و در این مسیر تمام تلاش خود را برای توسعه این ابزار به کار خواهد گرفت.
۲. از دیدگاه کارگروه سبدگردانی کانون با توجه به اینکه تخصیص ابزار گواهی سپرده نفت خام و میعانات به سبد اشخاص حقیقی در حال حاضر با محدودیت قابل ملاحظه‌ای به لحاظ اندازه این قراردادها مواجه است و اندازه معاملاتی هزار بشکه، ارزشی معادل ۶۵ هزار دلار حدود ۲۵ میلیارد ریال بوده و از ارزش متوسط سبدهای اشخاص حقیقی بیشتر است؛ بنابراین جهت فراگیر شدن این ابزار و حضور آن در پرتفوی سرمایه‌گذاری سبدگردان‌ها پیشنهاد می‌شود اندازه معاملاتی این ابزار از ۱۰۰۰ گواهی به یک گواهی کاهش یابد.
امید است با لحاظ درخواست کارگروه سبدگردانی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در کاهش حداقل اندازه معاملاتی گواهی نفت خام و میعانات گازی، شاهد بسط و توسعه استفاده از این ابزار در بازار سرمایه باشیم.
خرید نفت و میعانات گازی از بورس انرژی آسان‌تر شد/کاهش حداقل خرید از ۱۰۰۰ به ۱۰ بشکه
بورس انرژی ایران نیز در پاسخی به نامه مذکور طی مصوبه‌ای در هیئت مدیره این شرکت محدودیت اندازه معاملاتی را از ۱۰۰۰ بشکه به ۱۰ بشکه کاهش داد. متن کامل نامه بورس انرژی ایران به شرح زیر است:
جناب آقای سعدی، دبیر کل محترم کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران؛
در پاسخ به نامه شماره ۱۴۵۲/ک/۴۰۲ مورخ ۱۴۰۲/۳/۲۰ حضرتعالی با موضوع درخواست اصلاح حداقل میزان معامله شرکت‌های سبدگردان در معاملات گواهی سپرده نفت خام سنگین و میعانات گازی، به استحضار می‌رساند موضوع در جلسه مورخ ۱۴۰۲/۳/۲۱ هیات مدیره محترم بورس انرژی ایران مطرح و مقرر شد کلیه دارندگان کد PRX اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی امکان معاملات گواهی سپرده نفت خام سنگین و میعانات گازی را با خرید حداقل ۱۰ گواهی (معادل ۱۰ بشکه) داشته باشند.
بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید موضوع به نحو مناسب به شرکت‌های سبدگردان عضو آن کانون اطلاع‌رسانی شود. همچنین این بورس آمادگی دارد با هماهنگی آن کانون نسبت به برگزاری دوره های آموزشی و هم‌اندیشی متناسب با معاملات گواهی سپرده حامل‌های انرژی برای اعضای آن کانون اقدام نماید.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari